Çin’de Şu Ana Kadar Bilmediğimiz Bir İnsan Türüne Ait Kafatası Bulundu

90
7
5
3
2
Çin’i işgal eden Japonlardan korumak üzere 1933’ten beri bir kuyuda tutulan insan kafatası, yakın zamanda incelendi. Yapılan çalışmalar sonucunda günümüzden 146 bin yıl önceye ait olduğu anlaşılan ve oldukça büyük olan kafatasına ‘Ejder Adam’ adı verildi.

Eğitim, müze ve araştırma kompleksi Smithsonian’a göre şu ana kadar dünyanın farklı yerlerinde bulunan bulgular, bugüne kadar 21 farklı insan türünün yaşadığını gösteriyor. Ancak bu sayı yeni bulgularla artabilir. Hatta yakın zamanda bulunan bir kafatası sayesinde 22’ye çıkma ihtimali var.

Çin’de on binlerce yıllık bir insan kafatası bulundu. Yapılan çalışmalar sonucunda kafatasının şu ana kadar tanımlanmayan bir insan türüne ait olabileceğine ulaşıldı. Günümüz insanının kafatasından oldukça büyük olan kafatasına ‘Ejder Adam’ adı verildi.

Yepyeni bir insan türü bulunmuş olabilir

kafatası

Geçtiğimiz günlerde, Çin’de bulunan bir kafatası üzerine yapılan çalışmalarla insan evrimine dair bilgilerimizi yenileyecek bir keşif meydana geldi. Bu güne kadar neandertal ve denisovan insanları gibi birçok insan türünün kalıntılarına ulaşıldı. Ancak Çin’de bulunan bir insan kafatası, bilinen 21 türün hiçbirine benzetilemedi.

Çinli bilim insanları, ilk kez 1933’te bulunan kafatası fosili üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda kafatasının 146 bin yıl öncesine ait olduğunu ortaya çıkardı. Parça, Japonlardan korumak üzere yıllardır bir kuyunun dibinde saklanıyordu. 23 cm uzunluğunda ve 15 cm genişliğindeki kafatasının birçok insan türünkinden, özellikle modern insanınkinden farklı olduğu bildirildi. 

‘Ejder Adam’ adı verilen kafatasının 50 yaşında ölen bir erkeğe ait olduğu saptandı. Bu insanın Doğu Asya bölgesinde yaşayan bir insan türüne ait olabileceği ileri sürüldü. Kafanın genel büyüklüğü ve burun bölgesinin yapısından yola çıkılarak, bu türün yüksek miktarda oksijen tüketen; fazla enerji ihtiyacı bulunan, büyük yapılı bir tür olduğu belirtildi.

Kaynak : https://www.dha.com.tr/dunya/bilim-insanlari-antik-bir-kafatasinin-yeni-bir-insan-soyuna-ait-olabilecegini-ileri-surdu/haber-1834341
90
7
5
3
2
Emoji İle Tepki Ver
90
7
5
3
2