Covid-19 Virüsünün Laboratuvarda Üretildiğine Dair Yeni İddia: Yüzde 99,9 İhtimal Verildi

26
8
6
1
0
Dünyanın iki yıldır mücadele etmeye devam ettiği koronavirüs salgını ile yeni bir araştırma yapıldı. Araştırmayı yapan Alman bilim insanına göre salgının sebebi olan Sars-Cov 2, Çin’de bir laboratuvarda ortaya çıktı.

Koronavirüs pandemisi başladığı zamanlarda yaygın kanı hastalığın, Çin’deki vahşi hayvan pazarlarında ortaya çıktığı yönündeydi. Bir diğer görüşe göre ise hastalığın gerçek nedeni, Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvarda yapılan çalışmalardı. 

İki yıldan uzun bir süredir Dünya’nın başındaki en büyük sıkıntılardan biri olan koronavirüsün kaynağının laboratuvar olduğunu ortaya çıkardığına inanan bir çalışma yapıldı. Üç araştırmacı tarafından ortaya atılan iddiaya göre, hastalık %99,9 ihtimalle laboratuvardan çıktı

Araştırma tartışma yarattı.

koronavirüs

Üç Alman araştırmacı tarafından gerçekleştirilen ve henüz bilimsel olarak incelenmemiş olan araştırma, internetten çevrimiçi olarak yayımlandı. Bu çalışmaya göre Sars-Cov-2, yüzde 99,99 ihtimalle kasıtlı olarak genetiği değiştirilmiş bir virüs. 

Araştırmacılar, Sars-Cov-2 virüsünün bir laboratuvarda geliştirildiğini iddia ediyor.

sars-cov-2

Araştırmanın altında imzası bulunan isimlerden Valentin Bruttel, ntv.de’ye verdiği röportajda, 2021 yazının başlarında virüsün genomundaki ilk anomalileri tespit ettiğini ifade etti. Brüttel, "Diğer moleküler ipuçlarıyla birlikte, sonuçlarımız bu virüsün yüzde 99,9 oranında yapay, muhtemelen doğal bir virüsün manipüle edilmiş bir kopyası olduğunu gösteriyor. Muhtemelen bunun için kullanılan yöntemler, sentetik virüsler üretmek için bireysel viroloji laboratuvarları tarafından da çok benzer bir biçimde kullanılıyor" ifadelerini kullandı. 

Araştırmacılar virüsün genomunda düzenli olarak tekrar eden bir model gördüklerini ifade ediyor. RNA virüslerini genetik olarak değiştiren laboratuvarların, tek zincirli bu yapılarda ortaya çıkan bağlantı noktalarda yer alan izler, zincirlerin bağlandığı noktalarda ortaya çıkıyor. 

Araştırmacılar, pandemiye neden olan virüs ve doğadaki diğer virüsleri karşılaştırdı. Belli bir düzen keşfeden araştırmacılara göre böyle bir yapının doğal olarak ortaya çıkması olasılığı  "en fazla 100'de 1, muhtemelen çok daha düşük" olarak tanımlanıyor. Alman araştırmacılar, virüsteki izleri bir silahın üzerindeki parmak izi olarak adlandırıyor. 

Bilim dünyasından açıklama gecikmedi:

Araştırmanın önbasım olarak yayımlanmasıyla birlikte bilim dünyasından tepki de gecikmedi. Pek çok bilim insanı bu araştırmayı yanlış bulurken, araştırmaya dair açıklamalardan birisi de virolog Semih Tareen'den geldi. Tareen, araştırma hakkında şunları söyledi:

virüs

virüs

virüs

virüs

virüs

virüs

virüs

virüs

virüs

virüs

Tareen, araştırmanın medyaya yansımasını da şu şekilde eleştirdi:

virüs

Kaynak : https://www.focus.de/gesundheit/coronavirus/neue-studie-deutscher-forscher-sicher-sars-cov-2-stammt-aus-labor-in-china_id_169190937.html
26
8
6
1
0
Emoji İle Tepki Ver
26
8
6
1
0