Henüz Yeni Hizmete Açılan Disney+ İçin Çalıntı Hesaplar Satılmaya Başlandı

20
2
2
2
0
Disney, 12 Kasım 2019 tarihinde yeni yayın servisi Disney+’ı hizmete açmıştı ve 24 saat içerisinde 10 milyon insan hesap satın alımı gerçekleştirmişti. Bu hesapların çoğu hackerlar tarafından ele geçirilerek satışa sunuldu.

Disney, geçtiğimiz hafta Netflix’e rakip olacak dijital yayın platformu Disney+ servisini hizmete sunmuştu. Bu alanda zirveye oturan Netflix’i karşısına alan Disney+, hizmete açıldığı 24 saat içerisinde 10 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaşmayı başardı. Daha sonrasında başarısı devam eden ve yüksek bir abone sayısına ulaşmayı başaran Disney+ platformunun başarıları ve sevinç anları, biraz kısa sürdü zira Disney+ hacklendi.

Disney+ servisine abone olan kullanıcılar, bir süre sonra favori Disney içeriklerine ulaşamadıklarını veya sistemin doğru bir şekilde çalışmadığını fark ettiler. Twitter üzerinde hesapların çalınmasıyla ilgili gönderiler fazlasıyla yaygınlaşmaya başlayınca bir şeylerin ters gittiği anlaşıldı. Disney+ servisinde bulunan bir açıktan ötürü birçok kullanıcının hesabı hacklenmişti ve hackerlar, bu hesapları Reddit gibi sitelerde satışa sundu.

Kullanıcılar, hesaplarından çıkarıldı; daha sonra hesapların e-posta ve şifreleri değiştirildi:

Disney Plus

ZDNet, Twitter’da fazlasıyla artan ve gittikçe yaygınlaşan Disney+ olayı hakkında bir araştırma yaptı ve olayın aslı belli oldu. Araştırmada ortaya çıkan bulgulara göre Disney+ servisi, yayına başladıktan yalnızca saatler sonra hackerlar çoktan çalıntı hesaplar elde edip bunları satmaya başlamıştı. Hesapları çalan hackerlar, önce hesapların asıl sahiplerini hesaplardan atmış, sonra da e-posta ve şifrelerini değiştirmişti. Hackerlar, son adım olarak da hesapları internete koymuştu.

Disney’in tüketici hizmet departmanı, Twitter’daki bazı kullanıcıların söylediklerine göre onları bekletmekten başka hiçbir şey yapmıyor. Konuyla ilgili pek fazla bir açıklama yapmayan Disney’in sessiz sedasız bu güvenlik açığını bulup yok etmeye çalıştığı düşünülüyor. Normalde 7 dolar abonelik fiyatı olan Disney+ hesaplarını çalan hackerlar, bu hesapları internet üzerinde değişken fiyatlarla satmaya çalışıyorlar. Bu hesapların bir kısmı 3 dolar gibi ucuz bir fiyata satılırken bir kısmı ise normalden daha pahalı olan 11 dolar fiyat etiketine sahip.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/hackers-selling-stolen-disney-accounts
20
2
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
20
2
2
2
0