Elmasların Yapısı, Dünya’nın Biyolojik Çeşitlilik İçin Uygun Olduğu Zamanı Ortaya Koydu

23
5
1
1
1
Elmaslar üzerinde yapılan bir incelemeyle birlikte araştırmacılar, Dünya’nın biyolojik çeşitliliğin oluşmasına elverişli olduğu zamanı buldu. 2,7 milyar yaşındaki elmaslar, o dönemin atmosferinin yapısına dair bilgi sağladı.

Dünya’nın milyarlarca yıl önce nasıl koşullara sahip olduğunu anlamak oldukça güç. Gezegenimizde yaşamın ilk ne zaman geliştiğini anlamak için oldukça önemli olan bu konuda birçok bulgu elde edildi ve birçok teori üretildi. Yakın zamanda bu tarihi belirlemek için yeni bir bulguya daha rastlandı.

Bilim insanları, günümüzden milyarlarca yıl önce oluşmuş elmasları inceledi. 2,7 milyar yıl öncesine ait elmaslar, bu dönemde uçucu gazların var olduğunu ortaya koydu. Bu, Dünya’da yaşamın oluşması için önemli bir faktördü.

Elmaslar, 2,7 milyar yıl önceki atmosfer yapısını ortaya koydu

dünya

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, Dünya’da yaşamın ilk kez ortaya çıkmasını yaklaşık 4 milyar yıl öncesine dayandırıyor. Ancak bu dönemde ortaya çıkan mikrobik canlıların nasıl çeşitlendiği ve evrildiği üzerine bilgiler oldukça tartışmalı. Söz konusu bulgu da tam burada devreye giriyor.

Bilim insanları, inceledikleri 2,7 milyar yaşındaki elmasın içinde uçucu gazlara rastladı. Bu gazların elmastaki miktarını inceleyen araştırmacılar, o dönemde atmosferde ne kadar uçucu gaz bulunduğunu ortaya çıkardı. Sonuçlara göre o dönem atmosferde bulunan uçucu gaz miktarı, bugünküyle oldukça benzerdi. Bu da dünyanın 2,7 milyar yıl önce biyolojik çeşitliliğin oluşmasına elverişli olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın başındaki isim Dr. Michael Broadley, bulgunun sağladığı bilgileri şu sözlerle ifade ediyor: "Atmosferdeki uçucu maddelerin oranı ve yapısı, mantoda bulunanı yansıtıyor. Bu elmasların 2,7 milyar yıl önce oluşmasından bu yana atmosferde önemli bir değişiklik olduğuna dair hiçbir kanıtımız yok"

Kaynak : https://www.unexplained-mysteries.com/news/348590/earth-was-primed-for-life-27-billion-years-ago
23
5
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
23
5
1
1
1