EA, Gözünü Cüzdanımıza Dikti: Oyun Tarzınıza Göre ‘Ücretli’ İçerik ve Reklam Gösterecek Sistemin Patentini Aldı

11
2
0
0
0
‘Paragöz EA Games’ şakaları artık başka bir boyut alacak. Yeni bir habere göre şirket, oyuncuların aktivitelerini takip edip kişiliklerini belirleyecek ve oyunculara bu kişiliklere dayalı olarak reklam ve oyun içi içerik gösterecek.

EA Games’in paraya ne kadar paraya aç bir şirket olduğu gerçeği oyun camiası arasında bir şaka haline geldi. Oyuncular, gerek FIFA Ultimate Team gerek Battlefield Battle Pack gerekse Star Wars Battlefront olsun yıllardır EA Games’in oyunlarındaki oyun içi alışveriş sistemiyle alay ediyorlar. Ancak bu sefer EA gerçekten gözünü cüzdanlarımıza dikmiş gibi görünüyor.

Akıllı telefonlarınızdaki oyunlarda bulunan reklamların birçoğunun sizin aktivitelerinize göre şekillendiğini, karşınıza ilgili olduğunuz konularda reklamlar çıktığını biliyorsunuzdur. EA Games, artık oyunlarında böyle bir stratejiye yönelmeyi planlıyor.

EA Games, oyun tarzınıza göre oyun içi içerik ve reklam göreceğiniz sistemin patentini aldı

EA Games’in yeni aldığı patentin açıklamasına ve şemalarına göre patent, kullanıcı için oyun aktivitelerine dayalı olarak bir ‘persona’ (kişilik) belirleyen bir sistemi barındırıyor. Bu sistem, oyuncuların personalarına göre onlara oyun içi içerikleri ve reklamları gösterecek.

Patentteki şemalarda oyuncu personaları arasında kaşif, rekabetçi, toplayıcı, destek, savaşçı, 'tank/ön saf, lider ve tamamlayıcı kategorileri yer alıyor. Bir oyuncunun kişiliğini belirledikten sonra sistem, oyuncuya sağlanacak verileri seçerken bu kategorideki kullanıcılara ne gösterileceğini belirleyen bir algoritma kullanıyor.

Sistem, bir oyuncunun kişiliğini farklı oyunlar oynayan oyuncuların ortalama kişilikleriyle karşılaştırıyor ve eğer karşılaştırmalarda benzerlikler varsa söz konusu oyuna dair reklamlar gösteriliyor. Black Mirror bölümü gibi değil mi? Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.videogameschronicle.com/news/ea-is-patenting-a-way-to-generate-content-based-on-play-style/
11
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
0
0
0