Erişime Engellenen Ekşi Sözlük'ün Ne Kadar Trafik Kaybettiği Belli Oldu

47
21
11
2
1
Araştırma şirketi Gemius, Ekşi Sözlük'ün erişim engeli kararından nasıl etkilendiğini paylaştı. Verilere göre sitenin ziyaretçi sayısı, şubat başında 1 milyonun üzerindeyken erişim engeliyle 100 binin altına kadar geriledi.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet sitelerinden olan Ekşi Sözlük, geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından alınan bir kararla erişime engellenmişti. Dün, mahkeme tarafından kararın kaldırıldığı duyurulmuş, bugün ise BTK’nın itirazıyla erişim engelinin tekrar geldiği ortaya çıkmıştı.

Siteye erişim sorunu devam ederken dijital ölçümleme ve danışmanlık hizmeti veren araştırma şirketi Gemius, bir rapor paylaştı. Buradaki veriler, Ekşi Sözlük’ün erişim engeli kararından nasıl etkilendiğini ortaya koydu.

Ekşi Sözlük’ün ziyaretçi sayısı 1 milyonlardan 95 binlere kadar geriledi

Gemius’un verilerine göre kapanma kararının ardından birçok kullanıcı bu durumdan olumsuz etkilendi ve hem mobilden hem de web üzerinden girişte önemli azalma yaşandı. Bazı kullanıcılar ise VPN yoluyla siteye erişmeye devam etti.

Şirketin aktardığına göre Ekşi Sözlük, Şubat ayına 1 milyonun üzerinde kullanıcıyla girmiş, 6 Şubat günü gerçekleşen depremlerin sonrasında ise bu sayı 1,2 milyona ulaşmıştı. Erişim engeli kararının geldiği gün olan 21 Şubat’ta ise bu sayı ciddi oranda düştü. Verilere göre sitenin trafiği %90 eridi.

Gemius Audience’ın elde ettiği veriler, 22 Şubat’ta Ekşi Sözlük’ün trafiğinin 1 milyonun altına inerek 200 bin seviyelerine kadar geriledi. İlerleyen günlerde ise bu sayı daha da azalarak 26 Şubat’ta 95 bin ziyaretçiye geriledi. Sitenin şubat ayını ise 117.520 ziyaretçiyle kapattığı görüldü. Veriler, VPN kullanımı ne kadar yaygın olsa da dev sitenin ziyaretçi sayısının çok büyük bir bölümünü kaybettiğini ortaya koydu.

Kaynak : https://www.gemius.com.tr/974/btknn-kapatma-kararndan-eksi-soezluek-nasl-etkilendi.html
47
21
11
2
1
Emoji İle Tepki Ver
47
21
11
2
1