Facebook'tan Fenomenlere Para Kaybettirecek Karar: Canlı Alışveriş Özelliği Kaldırılıyor

6
1
0
0
0
Facebook, içerik üretici ve fenomenlerin canlı yayın sırasında ürün satarak para kazanmasını sağlayan Canlı Alışveriş özelliğinin fişini çekeceğini açıkladı. Peki bu durum ne zaman gerçekleşecek ve Facebook, neden böyle bir karar aldı?

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Facebook, bundan birkaç yıl önce "Canlı Alışveriş" isimli bir özelliğini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Bu özellik, içerik üreticiler için yepyeni bir para kazanma yöntemiydi. Zira fenomenler, bu özelliği kullanarak canlı yayında satış yapma imkanı yakalıyorlardı. Özellikle Çin'de çok popüler olan bu yöntem, dünyanın geri kalanında ise pek de kabul görmedi.

Hal böyle olunca da Facebook, Canlı Alışveriş özelliği için beklenen kararı aldı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, özelliğin 1 Ekim 2022 itibarıyla kullanılamayacağı belirtildi. Özetle; içerik üretici ve fenomenler, 1 Ekim itibarıyla canlı yayın açıp, ürün satışı yapamayacaklar. Peki Facebook, neden böyle karar aldı?

Kararın arkasındaki neden, Reels

Facebook Canlı Alışveriş

İlk kez 2018 yılında kullanıma sunulan, 2020'de ise pek çok ülkeye yayılan Canlı Alışveriş özelliği, artık Facebook'un bir parçası olmayacak. Şirket, bu kararın ardındaki nedenin Reels videolar olduğunu söylüyor. Geliştiriciler, Reels özelliklerine odaklanmaya devam edecekler. Ancak Instagram'daki Canlı Alışveriş özelliği, bir süre daha kullanılmaya devam edecek.

Facebook'un benzemeye çalıştığı TikTok da kendi Canlı Alışveriş özelliğini kullanıma sunmuştu. TikTok Shop olarak isimlendirilen bu özellik, ilk aşamada Asya ülkelerine, sonraki aşamada ise Avrupa ve ABD'ye ulaştı. Gariptir ki TikTok Shop da ABD ve Avrupa'da ilgi görmedi. Hatta TikTok, özelliği ABD ve Avrupa'dan geri çekti. Şimdi de Facebook, TikTok'un peşinden gitmiş ve aynı kararı almış gibi görünüyor.

Kaynak : https://www.facebook.com/business/help/1462344604282523
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0