İçerik Oluşturucular Facebook’ta Müzikli Video Paylaşarak Gelir Elde Edecek: Türünün Tek Örneği!

5
1
0
0
0
Facebook, videolarda lisanslı müzikler kullanılarak gelir elde edilen bir özelliği kullanıma sundu. Şirket, 60 saniyeden fazla videolar paylaşılarak gelir elde edilen bu özelliğin müzik endüstrisinde türünün ilk örneği olduğunu ve başka hiçbir platformun, içerik oluşturuculara bu ölçekte gelir modeli sunmadığını iddia ediyor.

Sosyal medya platformları arasında adeta bir savaş yaşanıyor ve bu savaş gün geçtikçe şiddetlenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Facebook'un çalışanlarına gönderdiği bir yönergeyle platformunu TikTok’a benzetme talimatı verdiği ortaya çıkmıştı. TikTok'un üst düzey yöneticilerinden biri böyle bir şeyin mümkün olmadığını çünkü Facebook ve TikTok’un kulvarlarının bile aynı olmadığını açıklamıştı.

Platformunda çeşitli değişiklikler yapan Facebook, geçtiğimiz haftalarda Gruplar için yeni bir tasarım oluşturmuş ve yeni tasarım Discord’a olan benzerliğiyle oldukça dikkat çekmişti. Oyunlardan Reels’e kadar platformuna yenilikler getirmeye devam eden şirket, bu sefer içerik oluşturucuların yüzünü güldürecek bir güncelleme paylaştı.

Facebook, Müzik Gelir Paylaşımı özelliğini başlatıyor

Facebook lisanslı müzikler

Meta bugün yaptığı açıklamada Facebook’taki içerik oluşturucuların artık lisanslı müzik kullanarak paylaştıkları videolar sayesinde para kazanabileceklerini duyurdu. Music Revenue Sharing (Müzik Gelir Paylaşımı) adı verilen bu özellik sayesinde hem içerik oluşturucular hem de müzik haklarına sahip kişiler para kazanabilecek.

Yapılan açıklamaya göre bir içerik oluşturucu Facebook’ta paylaştığı videoda 60 saniye ve daha uzun süreye sahip bir lisanslı müzik kullanırsa yayın içi reklam gelirleri sayesinde belli videolardan para kazanmaya başlayacak. Şirket ayrıntılar hakkında detaylı bilgi vermedi ancak içerik üreticiler, bazı videolardan %20 gelir payı alacağını açıkladı.

İçerik oluşturucular gelir elde etmek için bazı standartları karşılamak zorunda

Facebook video gelir

Meta yaptığı açıklamada bu özelliğin hem müzik endüstrisinde hem de sosyal medya platformlarında türünün tek örneği olduğunu ve başka hiçbir platformun içerik üreticilere bu ölçekte bir gelir modeli sunmadığını belirtti. Müzik Geliri Paylaşımı'ndan gelir elde etmek isteyen içerik üreticilerin Facebook’un yayın içi reklam şartlarını ve para kazanma uygunluk standartlarını karşılamaları gerekiyor. Aynı zamanda videoda kullanılan şarkı da Facebook’un Lisanslı Müzik kitaplığında yer almak zorunda.

Uygun şarkılar arasında Post Malone, Tove Lo, Grupo La Cumbia, Leah Kate ve Bicep gibi sanatçıların popüler şarkıları yer alıyor. Meta, paylaşılan videoların en az 60 saniye uzunluğunda ve videoda bir görsel olması gerektiğini de belirtti. İçerik oluşturucular videoyu paylaştığında, İçerik Stüdyosu ve Destek Gelen Kutusu kısımlarında videonun Müzik Geliri Paylaşımı için uygun olup olmadığını bildiren bir bildirim alacaklar. Aynı zamanda videodan gelir elde edildiğinde de bir bildirim alınacak ve elde edilen kazancın ne kadar olduğu da görülebilecek.

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulan bu özelliğin önümüzdeki aylarda dünyanın diğer ülkelerinde ve ülkemizde kullanıma sunulması bekleniyor. Meta ayrıca, Lisanslı Müzik kitaplığını daha fazla lisanslı şarkı içerecek şekilde genişletmek için müzik ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/25/creators-on-facebook-cearn-money-through-videos-that-use-licensed-music/
5
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
0
0
0