Facebook, Google, Apple Gibi Teknoloji Devlerinin Yöneticilerini 'Korumak' İçin Ne Kadar Harcama Yaptıkları Açıklandı

29
7
2
2
0
Silikon Vadisi'nin dev teknoloji şirketlerinin güvenlik için yaptığı dudak uçuklatan harcamalar açıklandı. 11 kişiden oluşan listede güvenliği için en yüksek yatırım yapılan kişinin Mark Zuckerberg olduğu göze çarpıyor.

Kullanıcılarının bilgi güvenliğine yönelik skandalla akıllara kazınmış bir isim olan Mark Zuckerberg’ün korunması için yapılan harcamanın miktarı belli oldu, tabii ki milyon dolar cinsten. Yeni bir analiz, Silikon Vadisi’nin devlerini korumak için toplamda 46 milyon dolar harcandığı, bu rakamın 23.4 milyonunun da sadece Mark Zuckerberg için harcandığını ortaya koydu. Zuckerberg’ün güvenlik harcamaları 2019 yılında 20.4 milyon dolardı; rakam git gide artmış.

Harcamadaki artışta pandeminin de etkisi var

mark zuckerberg

Şirket, korumaya yönelik harcamadaki artışı COVID-19 protokollerine ve seçim esnasında artırılan tedbirlere bağlıyor. Bahsi geçen rakamın içinde, vergiler hâriç 10 milyon dolarlık bir ödenek ve Facebook’un kurucusunun şahsi güvenliği için ayrılan 13.4 milyon dolar bulunmakta. Zuckerberg, güvenlik için yapılan harcamalarda diğer teknoloji liderlerini büyük bir farkla geride bırakmış durumda; zira dünyanın en zengin insanı, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos bile güvenliğine yalnızca 1.6 milyon dolar ayırmakta.

Güvenlik harcamaları listesinde ikinci sırada ise yine Facebook bünyesindeki bir yönetici bulunmakta. Facebook operasyon direktörü Sheryl Sandberg’ün kişisel güvenliği için ayrılan 7.6 milyon dolar, Facebook’un güvenlik konusunda ne kadar dikkatli olduğunu göstermekte. Halkı kutuplaştıran söylemlerde bulunmaktan tutun aşı konusunda yanlış bilgiler yaymaya kadar birçok suçlamanın odağındaki Facebook’un bu denli tedbirli davranması gayet anlaşılabilir bir durum.

Silikon Vadisi Güvenlik Harcamaları Listesi

Mark Zuckerberg (Facebook) (23.6 milyon dolar)

Sheryl Sandberg (Facebook) (7.6 milyon dolar)

Sundar Pichai (Google) (5.4 milyon dolar)

John Zimmer (Lyft) (2.06 milyon dolar)

Larry Ellison (Oracle) (1.71 milyon dolar)

Evan Spiegel (Snapchat) (1.67 milyon dolar)

Jeff Bezos ve Marc Benioff (Amazon) (1.31 milyon dolar)

Dara Khosrowshahi (Uber) (849 bin dolar)

Logan Green (Lyft) (599 bin dolar)

Tim Cook (Apple) (470 bin dolar)

Kaynak : https://www.engadget.com/facebook-protect-mark-zuckerberg-130242571.html
29
7
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
29
7
2
2
0