Facebook'un Henüz Yayınlanmayan Kripto Parası Libra'nın Sahteleri Çıktı

11
4
1
0
0
Facebook'un kripto para birimi Libra, çok tartışılacak bir konuyla gündemde. Bu para birimi için oluşturulan sahte internet sitelerinden Libra Coin satışına başlayan dolandırıcılar, Libra'nın geleceğini tehlikeye atıyorlar.

Facebook, kripto para sektörüne gireceğini geçtiğimiz dönemlerde resmen ilan etti. Facebook'un açıklamalarından sonra ABD hükümet yetkilileri yönünü Facebook'a çevirdiler ve konuyla ilgili olarak ağır eleştiriler yaptılar. Hatta Libra için; kripto para dünyasında işe yaramayacak, herhangi bir projesi olmayıp sadece ticari amaçla oluşturulmuş para birimlerine verilen "shitcoin" ifadesi kullanıldı. 

Olaya dahil olan ABD Başkanı Donald Trump, Libra ile ilgili olarak Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu ve Facebook'u adeta tehdit etti ancak Facebook bu tehditleri görmezden geldi. Bununla birlikte Facebook'un, daha libra satışa sunmadan uğraşması gereken sorunlar ortaya çıktı.

facebook libra

Normal şartlarda Facebook, Libra'yı 2020 yılında piyasaya sürecek ancak daha şimdiden sahte internet siteleri oluşturuldu ve Libra Coin'in ön satışlarına başlandı. Ancak bunların tamamı dolandırma amaçlı girişimler ve Facebook'un bu durumla bir ilgisi yok. 

Washington Post tarafından yapılan açıklamalara göre sahte internet siteleri; Facebook'un ve Libra'nın logosunu hiç çekinmeden kullanıyorlar. Üstelik dolandırıcılar insanları ağlarına düşürmek için Mark Zuckerberg'i bile kullanıyorlar. Ortaya çıkan bir videoda Mark Zuckerberg'in sahte bir videosunun oluşturulduğu, bu videoda Zuckerberg'in Libra ile ilgili açıklamalarda bulunduğu ve hatta şu ana kadar 20 milyon Libra Coin'in yatırımcılara çoktan teslim edildiği söyleniyor. Ancak elbette böyle bir durum söz konusu değil. 

İşte dolandırıcılık amaçlı kurulan internet sitelerinden bir tanesi:

libra

Ancak bu sahte internet siteleri ve videolar, yeni bir tartışmanın başlamasına neden oldu. Facebook'un sicilinin her konuda kabarık olduğu herkes tarafından bilinen, su götürmez bir gerçek. Peki Facebook bununla nasıl başa çıkacak? Üstelik Facebook'un bu dolandırıcılıkları denetleme ve önüne geçme konusunda yetkileri ne kadar geniş? Bu sorunun cevabı aslında Libra için tehlike çanlarının çaldığını gösteren bir husus. Neticede Facebook zaten kullanıcılarını bile korumak için herhangi bir girişimde bulunmuyorken Libra'nın sahte satışlarını engellemek için ne yapabileceği çok ciddi soru işaretleri oluşturuyor.

Kaynak : https://mashable.com/article/facebook-fake-libra-scams/
11
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
4
1
0
0