Neon Genesis Evangelion'ı Yapan Anime Stüdyosu Gainax İflas Etti

13
3
1
1
0
Yaklaşık 40 yıldır finansal sorunların eksik olmadığı anime stüdyosu Gainax , iflas başvurusunda bulundu.

Sadece bir anime değil aynı zamanda bilim-kurgu efsanesi olan Neon Genesis Evangelion, Gurren Lagann, FLCL gibi yapımların altında imzası olan anime stüdyosu Gainax artık kepenk kapatmaya hazırlanıyor. Firma, yaklaşık 40 yıllık tarihi boyunca finansal sıkıntılar yaşamasıyla biliniyor. 

Aslında Gainax ilk kurulduğu yıllarda oldukça potansiyelli bir stüdyo olmasına rağmen çok kısa sürede yönetim sorunları yaşamaya başlamıştı. 90'lı yıllarda vergi kaçırmak suçlamaları ile karşı karşıya kalan Gainax , başta kurucularından olan ve Evangelion'ı yöneten Hideaki Anno'nun stüdyosu Khara'nın açtığı davalar olmak üzere pek çok davada da kendini savunmaya çalışmak zorunda kalmıştı. Uzun yıllardır borçlarla ve davalarla mücadele eden stüdyo sonunda iflas başvurusu yaptı. 

Gainax yönetimi suçlamaların hedefinde

neon genesis evangelion

Özellikle 2012 yılından sonra borçlarını ödemekte zorlanan stüdyo, 29 Mayıs'ta iflas için başvurduğunu açıkladı. Stüdyo çalışanları ise bu durumun sorumlusu olarak, Gainax'ı bir işletme gibi değil de kendi şahsi mal varlıkları gibi kullanan firma yönetimini sorumlu tuttu. 

Gainax  belki stüdyo olarak kapanıyor ancak marka, Studio Khara çatısı altında yaşamaya devam edecek ve telif hakları da bu stüdyoya devredilecek. Gainax'ın artık toparlanamayacak duruma geldiğinin belirtildi açıklamaya göre Khara, Gainax eserlerini farklı firmalar ve yapımcılara devretmeyi planlıyor. Bakalım bu markaların geleceği nasıl olacak. 

Kaynak : https://kotaku.com/gainax-bankruptcy-shutdown-evangelion-hideaki-anno-1851526272?utm_source=vip
13
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
3
1
1
0