• Anasayfa
  • Sektörel
  • GitHub, Bazı Ülkelerdeki Geliştiricileri Yasaklamaya Başladı

GitHub, Bazı Ülkelerdeki Geliştiricileri Yasaklamaya Başladı

37
3
0
0
0
Microsoft'un sahibi olduğu yazılım platformu GitHub, ABD Ticaret Bakanlığı'nın yaptırım kararına uyacaklarını söyleyerek 3 ülkedeki kullanıcıların erişimlerine engel koydu.

ABD yönetiminin son dönemlerde aldığı kararlar dünya genelinde tartışma konusu oluyor. ABD Ticaret Bakanlığı'nın Huawei'yi karalisteye almasının etkileri devam ederken alınan yeni bir karar, doğrudan yazılım sektörünü etkiledi. Microsoft'un satın aldığı GitHub platformu, ABD Ticaret Bakanlığı'nın almış olduğu kararlar neticesinde bazı ülkelerde yasaklanacak.

GitHub CEO'su Nat Friedman Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu durumu doğruladı. Friedman yaptığı açıklamalarda, GitHub'ın da ABD'de de ticaret yapan diğer şirketler gibi kanunlara uyması gerektiğini söyledi.

microsoft github

Friedman'in açıklamalarına göre GitHub, açık kaynak kodlarını herkesle paylaşmaya ve herkesin erişebilmesine imkan verecek ancak kişisel kullanım ve ticari amaçlı hesaplara erişim, bazı ülkelerde yasak olacak. Üstelik bu yasaklama uygulaması Kırım, Suriye ve İran'da başlamış durumda. Bazı kullanıcılar, Kırım üzerinden erişim sorunu yaşamaya başladıklarını ve GitHub'ın bazı hizmetlerine erişemediklerini bildirdiler.

Bu bildirimlerden en dikkat çekici olanı ise İran'dan geldi. Hamed Saeedi Fard isimli bir geliştirici, GitHub'ın verileri yedeklemesi için herhangi bir bilgi vermeden doğrudan erişim yasağı getirdiğini bildirdi. Bu da söz konusu ülkelerde bulunan geliştiricilerin verilerini bir an önce yedeklemeleri gerektiği anlamına geliyor.

Bu yasaklama kapsamında kullanıcıların akıllarına doğrudan VPN seçeneği geliyor olabilir ancak GitHub bunun da önüne geçeceğini duyurdu. Bundan sonra kullanıcıların VPN aracılığıyla platforma erişimleri engellenecek. 

Bu üç bölgenin dışında GitHub, ilerleyen dönemlerde daha çok ülkede erişim engeli yaşayacağa benziyor. Daha şimdiden Kuzey Kore ve Küba'nın da erişim engeline takılacağı duyuruldu. 

Eğer bir GitHub hesabınız varsa ve platformun bazı hizmetlerine erişimde sorun yaşıyorsanız, bilgileriniz GitHub altyapısına hatalı olarak işlenmiş olabilir. GitHub bu durumun önüne geçebilmek için yeni bir sistem geliştirdi ve bu sistemle birlikte kullanıcılar, kimliklerini doğrulayarak GitHub'ın tüm hizmetlerine yeniden erişebiliyorlar. Burada bulunan bağlantıyı kullanarak, GitHub'ın kimlik doğrulama sistemine erişebilir, yasağın uygulandığı ülkelerin herhangi birisinde olmadığınızı ispat edebilirsiniz.

Kaynak : https://techcrunch.com/2019/07/29/github-ban-sanctioned-countries/
37
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
37
3
0
0
0