Google, Chrome OS Güncellemeleri İçin Yeni Bir Özellik Getiriyor

7
1
0
0
0
Google’ın Chromebook cihazlarında kullandığı işletim sistemi Chrome OS’a kullanıcılarının güncellemelerle neler değiştiğini, yeni nelerin geldiğini kolayca öğrenebileceği bir özellik ekleniyor.

Chrome OS güncellemeleri, genellikle her 6 haftada bir yayınlanıyor ve işletim sistemi yeniden yüklemeyi, yükleme tamamlandıktan sonra bir kere hatırlatıyor. Ancak güncellemenin bir parçası olarak tanıtılan yeni özellikleri bilmek isteyen kullanıcılar, Chrome Relases Blog’a gitmek ve oradan uygun paylaşımı bulmak zorunda kalıyor; ki burada geliştiriciler için gerekli olan bilgiler de yer alıyor.

Ancak bu durum değişiyor. Şirket; kullanıcıları, güncellemeyle tanıtılan özelliklere bakabilecekleri Progressive Web App’e yönlendirerek “Chromebook’taki yeniliklere bakın” hatırlatıcısını göstermeye başlıyor. Geçtiğimiz ayın sonlarında Chromium Gerrit zirvesinde Chrome Story tarafından belirlenen bu özellik, Chrome OS’un “Canary” kanalındaki kullanıcılara aktif hale getirildi.

Güncelleme notlarına Ayarlar’daki Chrome OS Hakkında bölümünden “Yeniliklere bak” seçeneğine tıklayarak da erişilebiliyor. Bu yeni özellik, bloga ulaşarak yeni özelliklerin ne olduğuna ya da neler değiştiğine bakmaya alışkın olmayanlar için de oldukça kullanışlı. Chrome’un blogu tüm Chromium bazlı güncellemelere ve tarayıcı güncellemelerine dair notları kullanıcılarına sunuyor. Yeni özelliğin, sırada Chrome OS’daki Stable Channel (Stabil kanal) kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Chrome OS nedir?

Chrome OS, aslında adından da anlaşılabileceği gibi Google tarafından geliştirilmiş Linux tabanlı, açık kaynaklı ve web uygulamalarıyla çalışan bir işletim sistemi. Aslında 15 Haziran 2011 yılında Chromebook ile birlikte piyasaya sürülmüş olsa da ilk duyurulduğu tarih 7 Temmuz 2009’dur.

Kaynak : https://www.neowin.net/news/google-will-begin-providing-dedicated-release-notes-for-chrome-os-updates
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0