Google Mesajlar, Apple Kullanıcılarını Kıskandıracak Özelliğini Kullanıma Sundu

38
9
2
2
0
ABD'li teknoloji şirketi Google, Mesajlar uygulamasını WhatsApp'a rakip yapacak yeni güncellemeyi tanıttı. Güncellemenin 2023 yılına kadar kullanıma sunulacağı belirtildi.

Google’ın Pixel cihazlar, Xiaomi, General Mobile ve saf Android kullanan telefonlar için sunduğu Google Mesajlar, günümüzde pek çok telefonda kullanılıyor. Android telefonlar arasındaki en popüler SMS uygulaması olan Mesajlar’ı iMessage için bir rakibe dönüştürmeyi amaçlıyordu.

Hatta sırf bu rekabete girebilmek için Google, RCS (Rich Communication Services) isimli özelliği kullanarak internet üzerinden mesaj ve dosya göndermeyi mümkün kılmıştı. Geçtiğimiz aylarda da mesajlar uygulamasına iMessage tepkilerinin görünebilmesini ekleyen ABD’li teknoloji şirketi, iMessage ile arasındaki yıkılmaz duvarı az da olsa yıkmıştı. Bugün ise mesajlar uygulamasına yakında gelecek özelliklerin bir listesi yayınlandı.

iMessage mesajlarına tepki verebileceksiniz

Google’ın RCS teknolojisi sayesinde Google Mesajlar kullanıcıları, tıpkı iMessage’da olduğu gibi birbirlerinin mesajlarına emoji ile tepki verebiliyordu. Ancak iMessage kullanıcılarının mesajlarına tepki veremiyor, sadece onların verdikleri tepkileri görebiliyordu. Bugün yapılan açıklamaya göre artık Android kullanıcıları da Apple kullanıcılarından gelen mesajlara emoji ile tepki verebilecek.

Ayrıca tıpkı iMessage’daki gibi grup sohbetlerinde kullanıcılar cevap vermek istedikleri mesajı kaydırarak istediği mesaja cevap verebilecek. Bu özelliği kullanmak için RCS kullanmanıza da gerek yok. Özellik yayınlandıktan sonra Google Mesajlar uygulamasını kullanıyor olmanız yeterli.

Buna ek olarak RCS ve SMS teknolojisini bir sonraki adıma taşımak isteyen Google mühendisleri, kullanıcıların kendilerine gelen mesajlardaki toplantı tarihleri, doğum günleri ve hatırlatıcılar içeren mesajları sadece mesaja basılı tutarak takvime, notlara ve hatırlatıcı uygulamalarına kaydedebileceklerini açıkladılar.

ABD’li teknoloji devinin mesajlaşma uygulamasına eklediği tüm özellikler bu kadarla kalmıyor. Mühendisler, uzun zamandır WhatsApp ve Telegram’da olan “gömülü YouTube videosu” özelliğini de mesajlar uygulamasına getirdiklerini belirtti. Bu özellik sayesinde arkadaşlarınızla mesajlaşırken size gönderilen bir videoyu izlemek için mesajlar uygulamasını terk etmenize gerek yok. Videonun bağlantısına dokunduğunuz anda videoyu açılır pencerede görüntüleyip bir yandan videonuzu izlerken diğer yandan da mesajlaşmaya devam edebileceksiniz.

Yakında WhatsApp’a rakip olabilir

Google, bu noktada getirdiği özellikler ile tıpkı Apple gibi bir yol izliyor. 2011’de iMessage’ı kullanıma sunan Apple, getirdiği özellikler ile kullanıcılarının WhatsApp ve Viber gibi piyasa devlerini terk ederek onların iMessage kullanmaya başlamasını ve benimsemesini sağlamıştı. Hatta bu konuda o kadar başarılı oldu ki Apple’ın kalesi olan ABD’de lise öğrencileri, iPhone ve iMessage kullanmayan arkadaşlarını dışlayarak bazı öğrencilerin depresyona girmesine neden olmuştu.

Google da tıpkı Apple gibi kullanıcılarını WhatsApp ve Telegram’dan tabiri caizse “koparmak” ve bu kullanıcı topluluğunu Google Mesajlar uygulamasına dahil etmek istiyor. Google’ın son dönemde Mesajlar uygulamasının tasarımını değiştirmesi ve biraz önce bahsettiğimiz özellikleri eklemesinin ardından Google Mesajlar, tıpkı iMessage gibi WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma platformlarına rakip olmak istiyor.

Tüm bu özelliklere ek olarak Google, ABD’li, uçak firması United ile anlaştıklarını ve United’ın uçaklarında uçan tüm Google Mesajlar kullanıcılarının hiçbir ücret ödemeden bedavaya mesajlaşabileceğini açıkladı.

Ayrıca bu güncellemeyle birlikte Google’ın Mesajlar, Telefon ve Kişiler uygulamalarının simgeleri de değişecek. Güncellemelerin tamamının 2023 başına kadar kullanıma sunulacağı açıklandı.

WhatsApp ve Telegram'ın popüler özelliği Google Mesajlara geldi

Telegram'a geçtiğimiz yılın sonunda gelen ve bu yıl Mayıs ayında WhatsApp'ta da kullanılmaya başlayan "mesajlara emoji ile tepki verme" özelliği şimdi de Google Mesajlara geldi. Uygulamada kullanılan RCS sistemi sayesinde Google Mesajlar kullanıcıları, iMessage'da henüz olmayan bu özelliği kullanabilecek

Bugünden itibaren kademeli olarak tüm Google Mesajlar kullanıcılarına kademeli olarak kullanıma sunulan özellik, şimdiden bazı iMessage kullanıcılarını kıskandırdı bile, Apple'ın Reddit forumunda özellikle ilgili haberleri paylaşan bazı kullanıcılar, bu özelliğin neden iMessage'da olmadığını sormaya başladı.

Kaynak : https://www.engadget.com/google-messages-updates-ios-reactions-youtube-embeds-130043518.html?src=rss
38
9
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
38
9
2
2
0