Google, Siyasi Reklamlara Ciddi Kısıtlamalar Getiriyor

10
2
2
0
0
Google'ın reklam verme koşulları sertleşiyor. Yeni bir karar aldığını açıklayan Google, bundan sonra siyaset içerikli reklamların, kullanıcı hedeflemelerinde eskisi kadar esnek olunmayacağını söyledi. Böylelikle siyasi reklamla, ciddi anlamda kısıtlanmış olacak.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte hayatımızdaki pek çok şey değişti. Çünkü internet, milyonlarca kişiye aynı anda ulaşılabilen bir ağ ve en ufak bir hamle, pek çok insanı harekete geçirebiliyor. Bununla ilgili en açık örnek, geçtiğimiz yıllarda yapılan ABD seçimlerinde Donald Trump ve ekibinin seçimi kazanmak için Facebook'la birlikte yaptığı çalışmalar olarak gösterilebilir.

Politik meseleler daima karmaşık olaylardır. Siyasiler, bir seçimi kazanmak ya da iktidarda kalabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapabilirler. Bunlara elbette internet üzerinden yapılabilecek kampanyalar da dahildir. Ancak teknoloji devi Google, ilerleyen günlerde siyasetle ilgili etkili bir karar almaya hazırlanıyor. Bu karar, kullanıcılara siyasi reklamların gösterilmesini ciddi anlamda kısıtlayacak.

Google

Google'da herhangi bir şey üzerinde dilediğiniz gibi reklam verebilirsiniz. Öyle ki eğer isterseniz kendinizle ilgili bile reklam verebilir ve sosyal medya hesaplarınızı, Google reklamları aracılığıyla insanlara duyurabilirsiniz. Bu durum, siyasetçiler için de geçerli. Özellikle de seçim dönemlerinde siyasi partiler, belirli kullanıcıları hedefleyerek reklam verebiliyorlar. Ancak Google, artık bu hedef kitlesinin kapsamını daraltacak.

Google'ın yeni düzenlemesi, 6 Ocak 2020 itibarıyla hayatımıza girecek. Bu uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte siyasi reklam verenler, bundan sonra kullanıcıları sadece yaş, cinsiyet ve yaşadıkları yerin posta kodlarına göre hedefleyecekler. Ancak mevcut durumda olduğu gibi kişilerin yaşadıkları bölgelere veya seçmen kayıtlarına dayanarak reklam hedeflemesi yapmak mümkün olmayacak.

Google

Google tarafından yapılan açıklamalarda, kullanıcıların siyasi reklamlara duyduğu güvenlerin artması için böyle bir yola başvurulduğu ifade edildi. Ancak böyle bir yasağa başvuran ilk şirket Google değil. Geçtiğimiz ekim ayında da Twitter CEO'su Jack Dorsey, siyaset içerikli reklamların tümünün engelleneceğine dair bir açıklama yapmıştı. Dorsey'in açıklamalarında konuyla ilgili detaylı bilgilerin 22 Kasım'da (yarın) açıklanacağı ifade edildi.

Google'ın aldığı bu karar da Twitter'a benzerlik gösteriyor. Bu durum, siyasi reklam verenleri ciddi anlamda etkileyecek gibi görünüyor çünkü Google'ın reklam algoritması, dünya üzerindeki tüm internet kullanıcılarını doğrudan etkileyebilecek kadar geniş. Ayrıca dünyanın her yerinden siyasiler, Google üzerinden reklam verme konusunda da fazlasıyla cömertler. Örneğin ABD'de; sadece 2018 yılında 127 milyon dolarlık siyasi reklam verilmiş durumda.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/11/20/20975054/google-advertising-political-rules-twitter-ban-election-uk-general-2020
10
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
2
2
0
0