Google, Uygulama Değerlendirme Sistemini Değiştirecek

13
7
2
1
1
Yazılım geliştirme topluluğu XDA Developers, Google Play Store’un apk dosyalarında yeni bir aktivite keşfetti. “com.google.android.finsky.inappreviewdialog.InAppReviewActivity” ismine sahip olan bu dosya, kullanıcıların uygulamayı kullanırken değerlendirebilmesine olanak sağlayacak olabilir.

Çoğu insan bilindik bir uygulamayı yüklerken değerlendirme puanlarına ve yorumlara çok fazla göz gezdirmese de bilmediğimiz, yeni çıkan ya da yeni keşfettiğimiz bir uygulamayı indirmeden önce değerlendirme puanlarına ve yorumlara biraz da olsa göz gezdiririz. Bu değerlendirme notları aslında kullanıcıların aklında bir ilk izlenim oluşturma aşamasında çok başarılı olsa da genelde gözden kaçabiliyor. 

Hepimiz az çok değerlendirme puanlarına ve kullanıcı yorumlarına bakıyoruz ancak iş değerlendirme noktasına geldiğinde biraz çekingen davranabiliyoruz zira uygulamadan çıktıktan sonra Google Play Store’a girip daha sonrasında uygulamayı değerlendirmek açıkcası biraz sıkıcı olabiliyor. Hal böyleyken insanlar kullandıkları uygulamaya iyi değerlendirme puanları verirken daha çekingen davransa da beğenmedikleri bir uygulamayı eleştirmek için Google Play Store’a daha fazla girebiliyor. 

XDA Developers ekibi, Google’ın bu sorunu çözmek için uğraştığını belirten birkaç ipucu buldu ve bunları paylaştı. Ekip, “com.google.android.finsky.inappreviewdialog.InAppReviewActivity” ismine sahip bir aktivite dosyası buldu. Aktivitenin isminden de anlaşılabileceği üzere Google, uygulamaları, kullanım aşamasındayken değerlendirebilmemiz için yeni bir özellik getirebilir. 

Bununla birlikte üç adet de sayfa düzeni dosyası paylaşan XDA Developers, bunların isminin de sırasıyla “in_app_review_dialog_fragment, in_app_reviev_dialog_rate_review_layout ve in_app_review_dialog_thank_you_layout” olduğunu belirtti. Bu dosyaların içeriğinin hala boş olduğunu belirtmekte de fayda var. XDA’nın söylediklerine göre InAppReviewActivity’i çalıştırınca karşınıza yalnızca gönderme butonu çıkıyor. 

Bu yenilik uygulama geliştiricilerinin uygulamalarına olumlu puanlar alabilmelerine olanak sağlayacaktır çünkü puan vermek için Google Play Store’a gitmeye üşenen insanlar uygulama içerisinde kolay bir şekilde olumlu veya olumsuz puanları verebilecektir. Öyle ya da böyle, şimdilik bizlere yalnızca beklemek düşüyor zira dosyaların içi hala boş ve yalnızca isimlerini biliyoruz ancak Google’ın önümüzdeki zamanlarda böyle bir özelliği duyurması çok da şaşırtıcı olmayacaktır.  

Kaynak : https://beebom.com/google-review-apps-in-app-dialog-boxes/
13
7
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
13
7
2
1
1