Yüzyıllar Önce Saçma Bir Sebeple Ölen Bir Çocuğun Mumyası Bulundu: Hiç Güneş Yüzü Görmemiş!

8
2
1
0
0
Bilim insanları, Avusturyalı soylulara ait bir mezarda keşfettikleri bebek mumyasında ilginç bir ölüm nedenine rastladı. Bebek, D vitamini eksikliğinden hayatını kaybetmişti.

Mumyalar, bugüne kadar kendi geçmişimiz, belirli zamanlarda içinde bulunduğumuz yaşam şartları ve durumu hakkında pek çok önemli bilgiyi sunmuştu. Fakat bazı mumyalar da ilginçlikleriyle ön plana çıkmıştı. Örneğin geçtiğimiz yıl, dünyanın ilk hamile mumyası keşfedilmişti

Mumyalar üzerindeki çalışmalar sürerken, bugün Avusturya’dan oldukça sıra dışı bir haber geldi. En fazla 2 yaşındaki bir erkek çocuğa ait olan mumya, çocuğun açlık veya yaralanmadan tamamen bağımsız ve farklı nedenden hayatını kaybettiğini gösterdi.

Avrupalı soyluların yaşam stili, çocuğun ölümüne neden olmuş olabilir:

Hassas İçerik

Starhemberg Hanedanlığına ait aile mezarında bulunan erkek çocuğun kaburgalarında çeşitli bozulmalara rastlandı. Bilim insanları, bu durumun en olası nedeni olarak D vitamini eksikliğini değerlendirdi. 

D vitamini eksikliğiyle ortaya çıkan raşitizm, kemiklerin zayıflamasına ve bükülmesine yol açıyordu. Fakat bu durumda çocukların özellikle bacak kemiklerinin yamulduğu görülüyordu. Fakat bilim insanlarına göre bu durumu açıklayacak başka bir neden de yoktu.

Elbette çocuğun hayatını kaybetmesi, yalnızca raşitizmden kaynaklanmıyordu. Çocuğun akciğerlerinde yine D vitamini eksikliğinin yol açabileceği ölümcül bir hastalık olan pnömoni (zatürre) belirtilerine rastlandı.  

Peki çocuk D vitamininden nasıl eksik kalmıştı? 

Hassas İçerik

Çocuğun mumyası, Avusturya ve Avrupa’daki soylu yaşamı hakkında da yeni bir ipucu verdi. Mumyanın ait olduğu 16 ila 17. yüzyıllarda aristokratlar, ciltlerini olabildiğince beyaz tutmak için Güneş’ten uzak kalıyorlardı. Yalnızca köylüler ve işçiler Güneş’e çıkıyordu. 

Kaynak : https://www.sciencealert.com/mummified-baby-from-centuries-ago-may-have-died-from-lack-of-sunlight
8
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
0
0