3
1
1
0
0
Bu makaleyi okuduktan sonra hayatınıza yeni bir yön katacak ve çok farklı açıdan bakacaksınız.
Pomodoro Tekniği ile çalışın
Pomodoro Tekniği ile çalışın

Üretkenlik için zaman yönetimi çok önemli bir faktör. Pomodoro tekniği bu konuda en etkililerden birisi. Günlük işlerinizi 25 dakikalık aralarla yapmanızı sağlayan bir teknik. 25 dakika çalışma, 5 dakika ara.

Ortalamanızı artırma yönlerini öğrenin
Ortalamanızı artırma yönlerini öğrenin

Okullardaki ortalamamızı önemsemesek de bize iyi bir gelecek oluşturur. Ortalamanızı nasıl artıracağınıza yönelik makaleler okuyun ve bunun için zaman ayırın.

İleri zamanlı planlar yapın
İleri zamanlı planlar yapın

Haftanızı planlayın ve kendiniz için randevular oluşturun. Önünüzdeki hafta ne yapacağınızı bilin ve belirlediğiniz randevulara mutlaka uyun. Bu sayede her bir işinize gereken önem ve önceliği verebilirsiniz. Zira başkalarının ihtiyaçlarıyla uğraşmak gerçekten dikkat dağıtıcı olabiliyor. Planlayın ve hedefinize sadık kalın.

Meditasyon yapın
Meditasyon yapın

Kısa bir 10 dakikalık zaman diliminde nasıl meditasyon yapılacağını öğrenebilirsiniz. YouTube çok geniş bir platform ve orada bunu nasıl yapacağınızı gösteren videoları bulabilirsiniz. Meditasyon yapmanız zihninizi sakinleştirir, stresi azaltır ve daha açık ve aydın bir gözle hayata bakmanızı sağlar. Aynı zamanda üretkenliğiniz de artacaktır.

Hatırlama teknikleri öğrenin
Hatırlama teknikleri öğrenin

Eğer beyninizi bir bilgisayara benzetecek olursak, hafıza bölümü de klasörlerden oluşuyor diyebiliriz. Unutmak pek mümkün değildir. Eğer bir şeyi unuttuysanız onu ya en başında kaydetmemişsinizdir ya da geri getirmesi çok zor bir yere koymuşsunuzdur. Konsantre olmak için odaklanın ve hatırlamak için kendinizi sınayın.

Okuma hızınızı üçe çıkarın
Okuma hızınızı üçe çıkarın

Audiobook uygulamaları (Audible's vb.) kullanarak bir kitabı normalden üç kat daha hızlı dinleyebilirsiniz. Beyninizin buna alışması sadece 10 dakika sürecektir.

Sorumluluk alın
Sorumluluk alın

Bahane uydurmak kolaydır. İnsanlar bir şeyde başarısız olduklarında proje bütçesinin yetersizliği, bir kazanın gerçekleşmesi ve benzeri durumlardan şikayetçi olurlar. Mazeret üretmeyin ve yaptıklarınızın sorumluluğunu alın. Sorunlar, onlardan kurtulmaya çalışmadıklarınızda çok daha kolay çözülürler. Yüzleşin ve devam edin.

Kritik ve önemliyi karıştırmayın
Kritik ve önemliyi karıştırmayın

"Yapılacaklar" listenize bir şeyler yazmak güzeldir, sizi üretken hissettirir. Ama liste bir süre sonra çok uzamaya başlıyor ve zamanınız/enerjiniz yetmiyorsa o zaman bu konuda bir değişiklik yapmak gerekiyor. Yapılacaklar listenizi ikiye ayırın: Kritik ve Önemli.

Kritik kısmına işinizi ve kendinizi geliştirmek için kısa zamanda yapmanız gerekenler ve Önemli kısmına da zaman kısıtı olmayan işleri yazın.

Açma - germe hareketleri yapın
Açma - germe hareketleri yapın

Komik mi geldi? Şaka yapmıyoruz.Spor her zaman hayatı daha kaliteli yaşamanızı sağlar. Ancak uzun süreler masa başında oturuyorsanız bu durum bir süre sonra size dezavantaj olarak geri dönecektir. 10 dakikadan kısa sürede öğrenebileceğiniz esneme egzersizleriyle daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Zaman bölümleri oluşturun
Zaman bölümleri oluşturun

Gündelik işlerle zaman kaybetmek çok kolaydır. Ancak bu durum bir sonraki güne daha fazla iş olarak geri döner. Zamanınızı bölümlere ayırın: örneğin belli bir aralıkta e-postalara cevap verin ve başka bir aralığı toplantılara ayırın. Bu sayede istikrarlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0