• Anasayfa
  • Yaşam
  • Hazine Bakanlığı, Kanal İstanbul İçin Hatıra Parası Bastı

Kendinden Önce Parası Geldi: Hazine Bakanlığı, Kanal İstanbul İçin Hatıra Parası Bastı

365
55
51
2
2
Darphane, Kanal İstanbul'a özel bir hatıra parası bastı. 925 ayar gümüşten imal edilen hatıra parası, yalnızca 3.000 adet basıldı. Dileyen vatandaşlar, Darphane'nin çevrimiçi satış platformu aracılığıyla bu hatıra parasını satın alabiliyor.

Türkiye'nin uzun zamandır tartıştığı konulardan bir tanesi olan Kanal İstanbul Projesi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Hazine Bakanlığı'na bağlı Darphane, Kanal İstanbul için özel bir hatıra parası bastı. 925 ayar gümüşten imal edilen ve toplamda 3.000 adet basılan hatıra parası, 350 TL karşılığında satın alınabiliyor.

Darphane'nin bastığı hatıra parası, özel bir kutu içerisinde geliyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Sazlıdere Köprüsü'nün temel atma törenine atıfta bulunan hatıra parası, üzerinde de Kanal İstanbul yazısı bulunduruyor. Ayrıca Kanal İstanbul yazısının bulunduğu yüzde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da yazıyor ve köprü ayaklarına benzer iki adet de simge bulunuyor.

Kanal İstanbul için basılan özel hatıra parası

Kanal İstanbul hatıra parası

Kanal İstanbul Projesi için basılan özel hatıra parasının nominal değeri, 20 TL. Bu ibare, hatıra parasının Kanal İstanbul yüzünün arka kısmında açıkça belirtiliyor. Ayrıca bu yüzde Türkiye Cumhuriyeti ibaresi ile şanlı bayrağımızın da ufak bir kabartması bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta sonunda start verilen Kanal İstanbul Projesi'nin ilk temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kanalın 6 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmasını planladıklarını söylemişti. Ayrıca, bu projenin maliyetinin 15 milyar dolar civarında olacağını belirten Erdoğan, projeyi dünyanın en çevreci projesi olarak lanse etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o temel atma töreninde yaptığı açıklamaların detaylarına ulaşmak isterseniz burada, Hazine Bakanlığı'nın Kanal İstanbul için oluşturduğu hatıra parasını satın almak isterseniz de burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaynak : https://emagaza.darphane.gov.tr/urun/kanal-i-stanbul-hatira-parasi-925-ayar-gumus-kutulu
365
55
51
2
2
Emoji İle Tepki Ver
365
55
51
2
2