Uçak Biletlerinde Tavan Fiyat Artıyor: 1 Ağustos İtibarıyla 4 Bin TL Olacak

4
2
0
0
0
Hâlihazırda el yakan uçak bileti fiyatlarının gelecek dönemde daha da artacağı ortaya çıktı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun açıklamasına göre iç hat uçuşlarında tavan fiyatı artacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren tarafından verilen uçak seferlerinin iptalleri ve bilet fiyatlarına ilişkin yazılı soru önergesini cevapladı. Ağustos ayında uçak biletlerine uygulanan tavan fiyatın da daha yukarı çekileceği böylece belli oldu. 

Uraloğlu'nun yaptığı açıklama şu şekilde oldu:

 "İç hat direkt uçuşlarda bilet tavan fiyatı, 1 Mayıs-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında bir uçuştaki biletlerin yüzde 80'i için 2 bin lira, bu biletlerin satılması sonucunda kalan yüzde 20'lik kısım için ise 3 bin 250 lira; 1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren de bir uçuştaki biletlerin yüzde 80'i için 2 bin 500 lira, bu biletlerin satılması sonucunda kalan yüzde 20'lik kısım için 4 bin lira olarak uygulanacaktır"

Tavan fiyat uygulaması nedir?

uçak

2013 yılında devreye alınan tavan fiyat uygulaması ile birlikte uçak yolculukları için yolculardan talep edilebilecek en yüksek ücrete bir limit getirilmişti. Genel olarak hükûmetler ya da piyasa düzenleyiciler tarafından belirlenen tavan ücretler, piyasa dengesinin genelde oldukça altında olurlar. 

Dış hat uçuşları ve iç hatlarda gerçekleştirilecek olan Business Class uçuşlar için ise bir tavan fiyat uygulaması bulunmuyor. Bu uçuşların fiyatları büyük ölçüde değişkenlik gösterebiliyor. 

Kaynak : https://haber.doviz.com/gundem-haberleri/ucak-biletlerinde-tavan-fiyat-yeniden-artiriliyor/735850
4
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
0
0
0