İnsan Dokusunu Taklit Edebilen 3 Boyutlu Baskı Mürekkebi Geliştirildi: Dövmelerde Bile Kullanılabilecek

7
1
0
0
0
Bilim insanları, deriye işlenebilecek düzeyde insan dokusunu taklit edebilen yeni bir materyal geliştirdiler. İşin garibi bu materyal, bir 3 boyutlu yazıcı mürekkebinden geliyor.

Bilim artık o kadar gelişti ki bazen düşünüldüğünde insanı gelecekten biraz korkutmuyor değil. Daha birkaç yıl önce hayal gibi gelen teknolojik gelişmeler günümüzde birçok alanda kullanılıyor. Vücudumuzda sorun olduğunda bu sorunları düzelten nano robotlara bile sahibiz.

Texas A&M Üniversitesi araştırmacıları tıp alanında kullanılabilecek yeni bir biyomateryal ürettiler. Bu biyomateryal aslında bir 3 boyutlu yazıcı mürekkebi ancak üzerinde çalışma yapan bilim insanları, çok daha fazlasını yapabileceklerini keşfettiler.

Dövme olarak bile kullanılabilir

Yeni üretilen bu 3 boyutlu yazıcı mürekkebi, tıpkı cildimiz gibi insan dokusunu taklit edebiliyor. Yeni üretilen biyomateryal mürekkebi, molibden disülfür (MoS2) olarak bilinen yeni bir 2 boyutlu nanomateryal sınıfından oluşuyor. MoS2'nin ince katmanlı yapısı, onu kimyasal olarak aktif hale getirmek için kusursuz kılıyor. Peki bu ne demek?

Şöyle ki; üretilen bu mürekkebin içine özel bir jelatin yerleştirildi. Bu jelatin de elektriksel olarak iletken malzemelerin bir araya getirilmesiyle elde edildi. Yani bir nevi cildimizi taklit edebilen bir yapıya sahip. Üstelik bir tüpün içinde katı halde bulunsa bile herhangi bir yere enjekte edildiğinde sıvıya dönüşüyor. Sıvılaşma ve giyilebilirlik özelliği sayesinde de araştırmacılar yeni mürekkebin dövmelerde kullanılmak için de oldukça elverişli olduğunu söylüyor. 

Bu malzemeyle yapılan dövmeler sayesinde Parkinson gibi hastalıkları olan kişilerin izlenmesinin de kolaylaşabileceği düşünülüyor. Araştırmacılardan biri olan Akhilesh Gaharwar, konuyla alakalı şöyle diyor: "Bu çalışmanın etkisi 3 boyutlu baskıyı çok ileriye taşıyabilir. Bu yeni geliştirilen hidrojel mürekkebi, yüksek düzeyde biyo-uyumlu ve elektriği iletiyor. Bu hidrojel mürekkebi ile yeni nesil giyilebilir ve implante edilebilir biyoelektronikler üretebiliriz.” Çalışmanın detaylarını dilerseniz buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak : https://interestingengineering.com/innovation/3d-print-produced-ink-tattoo?utm_source=Instagram&utm_medium=content&utm_campaign=organic&utm_content=Aug19
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0