Instagram Takip Uygulaması Like Patrol, App Store'dan Kaldırıldı

13
4
4
3
1
ABD’li teknoloji devi Apple, Instagram takipçi ve beğeni kontrolü sağlayan üçüncü taraf uygulaması Like Patrol’u topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle App Store’dan kaldırdı.

Facebook şemsiyesi altında faaliyet gösteren fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, geçtiğimiz ekim ayının başında ‘Takip’ sekmesini kapatmıştı. Takip ettiğiniz kişilerin hangi gönderilere beğeni ve yorum bıraktığını ya da kimleri takip ettiğini görebileceğiniz sekme, bu yönüyle stalkerların ekmek yediği yegane yerlerden biriydi.

Instagram, gizliliği esas alarak söz konusu bölümü kapattı; ancak temmuz ayında App Store listelerine sessizce giren Like Patrol adlı bir uygulama, kaybolan bu özelliğin geri gelmesini sağlamıştı. Kullanıcıları, her zamankinden çok daha kolay bir şekilde casusluk yapmaya iten üçüncü taraf uygulama, kişinin sosyal medya faaliyetlerini rahatsız edici bir şekilde yakından izliyor. 

Like Patrol uygulaması:

Like Patrol

Hatta Like Patrol, ödeme yapan abonelere, belirledikleri kişilerin bir fotoğrafa yorum veya beğeni bıraktıklarında gerçek zamanlı bildirim almalarını sağlayan özel bir hizmet dahi oluşturdu. Stalkerlığın dozunu kaçıran bu uygulamaya karşı kayıtsız kalmayan Instagram, Like Patrol gibi uygulamaların uygunsuz bir şekilde veri mühendisliği yaptığını söyleyerek, çeşitli yaptırımlar üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti. 

Apple, sosyal medya devinin açıklamalarını takiben Like Patrol’u uygulama mağazası App Store’dan kaldırdı. Konuya ilişkin CNET’e konuşan Like Patrol’un geliştiricisi Sergio Luis Quintero, "Uygulamamızın Apple politikalarını ihlal etmediğine inanıyoruz, önümüzdeki günlerde bu karara itiraz etmeyi planlıyoruz. Uygulamamız herhangi bir politikayı ihlal etseydi, Instagram da 2011’den 2019’a kadar aynı politikaları ihlal ederdi” ifadelerini kullandı. 

App Store’a geri dönmek için mücadele edeceklerini belirten Quintero, uygulamanın araçlarını açık kaynaklı hale getireceğini ve önümüzdeki günlerde herkesin kullanabileceğini söyledi.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/apple-removes-instagram-stalking-app-from-app-store/
13
4
4
3
1
Emoji İle Tepki Ver
13
4
4
3
1