NVIDIA ve AMD'nin Yapamadığını Yapan 'Intel Arc Pro' Ekran Kartları Tanıtıldı: İşte Özellikleri

9
6
3
1
0
Ekran kartı sektörüne giriş yapan Intel, bugün Arc Pro serisinde yer alacak yeni ekran kartlarını tanıttı. Ekran kartları, özellikle profesyonellerin ilgisini çekecek bir özelliğe yer veriyor.

NVIDIA ve AMD gibi devler birbiriyle rekabet halindeyken bu rekabete dünyanın en büyük çip üreticilerinden Intel de katılmaya karar vermişti. Şirketin üst düzey ekranlarının piyasaya çıkması halen beklenirken, bugün bu ekran kartları arasında yer alacak yeni bir seri duyuruldu.

Intel, özellikle profesyonelleri hedef tahtasına aldığı Intel Arc Pro grafik kartı serisini duyurdu. Intel Arc Pro A40, A50 ve laptop grafik kartı A30M’den oluşan yeni seri, özellikle Blender, HandBrake, Premiere Pro ve daha pek çok profesyonel uygulamada maksimum optimizasyonu sağlamayı hedefliyor. Gelin, kartların detaylarına bakalım.

Ekran kartlarının en ön plana çıkan özelliği: AV1 encode desteği!

intel arc pro

 • Sol: H.264, Sağ: AV1

Intel, yeni ekran kartlarının tüm özelliklerini ve performans sonuçlarını henüz paylaşmadı. Fakat ekran kartları hakkında paylaşılan detaylara göre, özellikle profesyonellere hitap ettiğini göz önüne alırsak bulunacak en önemli özelliği tam kapsamlı AV1 donanım hızlandırması olduğunu söyleyebiliriz.

Intel’e göre sektörde bir ilk olan bu özellik sayesinde kullanıcılar, günümüzün standartdı H.264’ten uzaklaşarak ‘gelecek’ olarak nitelendirilen AV1’e geçiş yapabilecekler. AV1 sayesinde daha yüksek çözünürlüklü videolar üretmek mümkün oluyor. AV1’i çözümleyebilmek, 1080p çözünürlüğe kadar yalnızca işlemci gücüyle gerçekleşiyor. Daha yüksek çözünürlüklerde ise RTX 30 veya Radeon RX 6000 serisi gibi üst düzey ekran kartları gerekiyor. Bu çözümleme ise sadece yazılım ile yapılıyor.

Intel’in yeni ekran kartlarıyla çözümleme sürecine doğrudan bir donanım bileşenini dahil ediyor. Bu sayede AV1 çözümlemesi ve encode işlemi, çok daha enerji tasarruflu ve çok daha çabuk sürede yapılabilen işlemlere dönüşüyor.

Grafik performansları ne durumda?

Ekran kartlarının paylaşılan diğer önemli özelliklerine geldiğimizde ise elbette grafik performansıyla karşılaşıyoruz. Serinin giriş seviyesi ekran kartında en yüksek performans 3,50 teraflop olurken, A50 modelinde bu değer 4,80’e çıkıyor. Tabii aradaki fark, güç tüketiminde de kendisini hissettiriyor. A40 en fazla 50 W güç tüketirken iki slotluk yer kaplayan A50’de bu sayı 75 W’a çıkıyor. Mobil işlemci ise 35 – 50 W güç tüketiminde 3,50 teraflop performans sunuyor.

2 adet 8K ekran desteği:

Intel’in yeni ekran kartları, ekran desteği konusunda da kendisini öne çıkarıyor. Ekran kartları, 2 adet 60 Hz’lik 8K çözünürlüklü, 1 adet 240 Hz’lik 5K çözünürlüklü, 2 adet 120 Hz’lik 5K çözünürlüklü veya 4 adet 60 Hz’lik 4K çözünürlüklü ekranın aynı anda bağlanmasına izin veriyor.

Peki bu ekran kartlarının rakipleri kimler?

intel arc pro

Kağıt üzerinde yazan özelliklere baktığımızda yeni serinin NVIDIA’nın RTX 3050 modelinin de altında kaldığını görüyoruz. Yeni seri, teraflop değeriyle pek etkileyici olmasa da ekran kartlarının asıl hedefi, AV1 donanım hızlandırıcısı özelliğini taşımak ve üreticiler için bir araç olmak olacak. Tabii bu durum, bu ekran kartlarıyla oyun oynanmayacağı anlamına da gelmiyor.

Özetle ekran kartları saf grafik performansı için değil, daha çok grafiğin işlenmesini sağlayacak yapay zeka araçlarının en iyi düzeyde çalışmasını sağlamayı hedefliyor.

Intel Arc Pro A40 özellikleri:

intel arc pro a40

 • En yüksek performans: 3,50 teraflop
 • Işın izleme çekirdeği: 8
 • Hafıza: 6 GB GDDR6
 • Ekran çıkışları: 4 adet mini DisplayPort

Intel Arc Pro A50 özellikleri:

intel arc pro

 • En yüksek performans: 4,80 teraflop
 • Işın izleme çekirdeği: 8
 • Hafıza: 6 GB GDDR6
 • Ekran çıkışları: 4 adet mini DisplayPort

Intel Arc Pro A30M özellikleri: 

intel arc pro

 • En yüksek performans: 3,50 teraflop
 • Işın izleme çekirdeği: 8
 • Hafıza: 4 GB GDDR6
 • Ekran çıkışları: Laptop’a bağlı olarak en fazla 4 adede kadar

Ekran kartları ne zaman çıkıyor?

Yeni serinin fiyatı henüz açıklanmazken, ekran kartlarının bu yıl içinde piyasaya sürüleceği belirtildi.

Kaynak : https://www.intel.com/content/www/us/en/products/docs/arc-discrete-graphics/a-series/workstation/overview.html
9
6
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
6
3
1
0