İnternetten Veri İndirmek Su Kaybına Neden Oluyor

0
0
0
0
0
Londra’da bulunan Imperial College Üniversitesi araştırmacıları, 1 GB veri indirmenin 200 litre su kaybına sebep olduğunu iddia etti.

Her sosyal ağlara girişimiz, e-posta göndermemiz ya da video izlememiz, bir veri merkeziyle bağlantıya geçtiğimiz anlamına geliyor. Bu merkezler de sürekli ısı üreten ve enerji emen dev bilgisayar sistemleriyle dolu. Peki bu olayın suyla ne alakası var?

Imperial College araştırmacıları, bu veri merkezlerinin serinletilmesi ya da merkezleri işleten elektriğin üretilmesi için suya ihtiyaç duyulduğunu söylüyorlar. Araştırmacılar arasında yer alan Bora Ristic, rakam konusunda pek emin olmadıklarını belirterek bu anlamda araştırmaların henüz yeterli olmadığını söyledi.

Bir diğer araştırmacı Bill Thompson ise "Tüketici davranışlarını değiştirmek pek mümkün değil, ama bu veri merkezlerini işleten insanların farklı davranması sağlanabilir" diyor. Üniversitenin Çevre Politikaları Merkezinden Kaveh Madani Facebook, Apple, Microsoft ve Google gibi şirketlerin karbon ayak izi gibi su ayak izi gibi teknolojiler için önemli adımlar attıklarını söylüyor. Bu büyük şirketler, aşırı su israfı kaygısının yanı sıra itibarlarına zarar gelmemeleri için bunu yapmak durumunda kalıyorlar.

Madani, veri merkezlerindeki hizmetin artmasının ekstra veri kullanımı ve ısınma sorununu doğurduğunu, bunların da su kullanımında artışın yaşanmasına sebep olduğunu söylüyor. 

Büyük teknoloji şirketleri, çevre dostu veri merkezlerini oldukça ciddiye almaya başladılar. Örneğin Microsoft, ilk sualtı veri merkezinin test çalışmalarını Şubat 2016’da tamamladı. Merkezin çevresi doğal bir su ile sarmalanmış olduğu için ayrıca bir soğutucu sistemine de gerek kalmıyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0