• Anasayfa
  • Yaşam
  • İstanbul’da Açık Alanda Sigara İçmenin Cezası Açıklandı

İstanbul’da Açık Alanda Sigara İçenlere Ne Kadar Para Cezası Verileceği Açıklandı

68
8
7
4
0
İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamalara göre belirlenen cadde, sokak ve meydanlarda açık alanda sigara içmenin cezası 900 TL olacak. Ayrıca toplu taşıma araçlarının duraklarında da sigara içmek yasaklanmış durumda.

İçişleri Bakanlığı, kısa süre önce hayata geçirilen yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm Türkiye’de valilikler tarafından belirlenen cadde ve sokaklarda açık alanda sigara içmenin yasaklandığını duyurmuştu.

Konuyla ilgili resmi basın açıklamasını yayımlayan İstanbul Valiliği, sigara içmenin yasak olduğu cadde ve sokaklarda yasağı ihlal eden vatandaşlara kesilecek para cezasını açıkladı. Buna göre İstanbul’da belirlenen açık alanlarda sigara içmenin cezası 900 TL olacak.

sigara içilmez

Valiliğin açıklamasına göre yeni karar ile birlikte tam 125 sokak, 93 cadde, 84 meydan ve toplu taşıma araçlarına ait durakta sigara içmek yasak hale geliyor. İstanbul’daki açık alanda sigara içmenin yasaklandığı tüm cadde, sokak ve meydanların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Valiliği’nin açık alanda sigara içme yasağı ile ilgili paylaştığı açıklama

“İstanbul genelinde maske kullanımının doğru şekilde uygulanması amacıyla 125 sokak, 93 cadde, 84 meydan ve toplu taşıma araç duraklarında sigara içilmesi yasaklanmıştır.

taksim

İstanbul'da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında virüsün yayılımını önlenmek amacıyla İl Hıfzıssıhha Meclisimizin 102 numaralı kararı doğrultusunda (İçişleri Bakanlığının 11.11.2020 tarih ve 18579 sayılı genelgesi çerçevesinde; Maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren tüm İlimizde İlçe Hıfzıssıhha Kurulları Kararları ile belirlenecek, vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içilmesinin yasaklanmasına) 39 İlçemizin ayrı ayrı İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclis kararları ile toplamda 125 sokak, 93 cadde ve 84 meydanda sigara içilmesi yasaklanmıştır.

İstanbul genelinde sigara yasağı getirilen sokak, cadde ve meydanların tam listesi Valiliğimiz internet sitesinde yayınlanmıştır.

Yasağa uymayanlar için 900 TL para cezası uygulanacaktır.

Alınan tüm tedbirler; vatandaşlarımızın, ilimizin ve toplumumuzun sağlığını korumak içindir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/acik-alanda-sigara-icme-cezasi-ne-kadar-olacak-6123643/
68
8
7
4
0
Emoji İle Tepki Ver
68
8
7
4
0