İzmir'deki Özel Bir Okulda, THY'den Alınan Uçakta Ders İşleniyor

54
8
5
2
0
İzmir'de özel bir eğitim kurumu, bir öğrencisinin "okul bahçesinde uçak olsun" fikrinden yola çıkarak uçuş ömrünü tamamlayan Airbus A-310 model kargo uçağını THY'den satın aldı. Daha sonra okul bahçesine yerleştirilen uçak öğrencilerin derse girdiği bir sınıfa dönüştürüldü.

İçine 20 bilgisayar kurulan uçakta, robotik kodlama ve yazılım ile İngilizce dersleri işleniyor. Derslik fonksiyonunun dışında kütüphane olarak da hizmet veren uçakta okuma bölümü oluşturuldu. Öğrencilerin eğlenceli vakit geçirmesi için bir de uçuş simülatörü konulan uçakta çocuklar, simülatörde İzmir üzerinde bir tur attıktan sonra okulun bulunduğu yere dönüyor.

Eğitim kurumunun kurucu müdürü Oğuzhan Özkaya, yaptığı açıklamada, Güzelbahçe ilçesinde farklı yerlerde bulunan ilkokul, ortaokul ve liseyi tek bir yerde toplamak üzere iki sene önce yeni kampüslerine taşındıklarını, bu süreçte öğrencilere "Yeni okulunuzda ne olsun istersiniz?" diye sorulduğunu söyledi. Bir öğrencinin "Bahçede uçak olsun" dediğini söyleyen Özkaya, "Bunun üzerine bir araştırma yaptık. Öğrencilerimden birisi Atatürk Havalimanında A310 model uçağın uçuş ömrünü tamamladığını öğrendiğini söyledi. İlgililerle iletişime geçtik. Uçak, milyonlarca yolcu taşımış, daha sonra bir süre kargo hizmetinde kullanılmış. Bize nasıl taşınması gerektiği konusunda da yardımcı oldular. 15 tırla, 5-6 günde İzmir'e geldi." dedi.

Uzunluğu yaklaşık 47, kanat genişliği ise 44 metre olan uçağın 5 bin metrekarelik bahçeyi doldurduğunu söyleyen Müdür Özkaya, birkaç aylık çalışmadan sonra da hava aracının içini öğrencilerin faydalanacağı şekilde hazırladıklarını söyledi. Çocukların okuma alışkanlığı kazanmalarını önemsediklerini vurgulayan Özkaya, bunun için de uçakta kütüphane ve okuma alanı oluşturduklarını belirtti.

Uçağın çevresinin de değerlendirildiğini, altına salıncak ve kantin kurulduğunu anlatan Özkaya, "Yaklaşık 750 öğrenci, uçakta robotik kodlama ve İngilizce eğitimi alıyor. Çocuklar İngilizce derslerini de uçakta yapmak istedi. Öğrenciler çok keyifli bir şekilde derse geliyorlar. Uçak önünde ders öncesi teneffüste kuyruk oluyor" dedi.

Kaynak : https://interaktif.trthaber.com/fotofokus/detay-derslerini-ucaktaki-sinifta-isliyorlar-142.html
54
8
5
2
0
Emoji İle Tepki Ver
54
8
5
2
0