Jeff Bezos’un Uzaya Çıkmasıyla Blue Origin, 100 Milyon Dolarlık Bilet Satışı Gerçekleştirdi

18
8
7
3
1
Jeff Bezos’un aracıyla uzaya çıktığı kendi uzay şirketi Blue Origin, bu uçuşun ardından gelecek seyahatler için 100 milyon dolarlık bilet satışı gerçekleştirmeyi başardı. Koltuklara biçilen fiyat etiketi halen duyurulmadı.

20 Temmuz günü Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, kendi uzay şirketi Blue Origin’in aracıyla uzaya çıkma hedefini gerçekleştirdi. Uzaya çıkan ikinci milyarder olan Jeff Bezos (birincisini öğrenmek için tıklayın), toplam 11 dakika süren seyahatinin yalnızca 1,5 dakikasını uzayda geçirdi. Uçuşla aynı zamanda dünyanın uzaya çıkan en genç ve yaşlı isimleri de yeniden belirlenmiş oldu.

Bezos, bu uçuşun ardından yaptığı açıklamayla da yüzümüzde hafif sinirli ve kıskanç bir ifade oluşmasını sağladı. Ünlü milyarder, uzay yolculuğunu maddi anlamda mümkün kıldıkları için Amazon’un müşterilerine teşekkür etti. Bezos’un uzay uçuşu, pazarlama açısından da muhteşem bir başarıya ulaştı.

Blue Origin, şimdiden neredeyse 100 milyon dolarlık koltuk sattı:

jeff bezos

Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi, temelde uzaya turist göndermeyi amaçlıyor. Bu kapsamda şirketin yaptığı ilk turistik uzay seyahatiyse Bezos’un içinde yer aldığı dört kişilik uçuşla yapıldı. Haliyle uçuş başarıyla sonlanınca ve insanlar, gerçekten de uzaya gidebileceklerini anlayınca Blue Origin’e başvuru yağmaya başladı.

Jeff Bezos, uçuş sonrası yaptığı açıklamada uzay turisti olma konusundaki talebin fazlasıyla yüksek olduğunu söyledi. Ardından Blue Origin’in gelecekteki uzay turizmi seyahatleri için şimdiden neredeyse 100 milyon dolar değerinde koltuk sattığı açıklandı. Öte yandan Blue Origin, halen koltukların ne kadar bedele sahip olduğunu duyurmadı.

Blue Origin’in koltuklarının ne kadar olduğuna dair elimizdeki tek gösterge, şirketin açık artırmaya çıkardığı ve 28 milyon dolara sattığı, daha sonraysa boşa çıkan koltuk (Para, özellikle Jeff Bezos’la uzaya seyahat etme şansı için verildi.). Blue Origin’in uzay turizmi konusundaki rakibi Virgin Galactic'se koltukları 200 bin – 500 bin dolarlık fiyat aralığından satıyor. Dolayısıyla Blue Origin’in milyon dolara dayanan koltuklara sahip olması, rekabet konusunu ele aldığımızda biraz imkansız duruyor.

Kaynak : https://www.cnbc.com/2021/07/20/jeff-bezos-blue-origin-space-tourist-sales-approaching-100-million.html
18
8
7
3
1
Emoji İle Tepki Ver
18
8
7
3
1