Richard Branson, Jeff Bezos’tan Önce Davranarak Uzaya Çıkan İlk Milyarder Oldu

43
16
12
2
2
Yaklaşık 400 kadar şirkete sahiplik eden ünlü milyarder Sir Richard Branson, iddia ettiği gibi bugün uzaya çıkan ilk milyarder oldu. Jeff Bezos’a yaptığı meydan okumayı kazanan Branson, şu anda Dünya’ya dönüş yapıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Blue Origin CEO’su Jeff Bezos’un kardeşiyle birlikte uzaya çıkacağından bahsetmiştik. Bu kararın alınmasından bir süre sonra İngiliz iş insanı Richard Branson, kurucusu olduğu Virgin Galactic’in roketiyle Bezos’tan daha önce uzaya çıkacağını açıklamıştı. Branson, verdiği sözü bugün yerine getirdi.

Richard Branson, bugün 2004’ten beri planladığı uzay yolculuğunu, kendi şirketi Virgin Galactic ile gerçekleştirdi. Jeff Bezos’tan önce davranan Branson, uzaya çıkan ilk milyarder oldu.

Branson, Bezos’tan önce uzaya çıktı

richard branson

Jeff Bezos, Blue Origin’in 6 kişilik New Shepard aracıyla yapacağı uzay yolculuğunun tarihini 20 Temmuz olarak açıklamıştı. Ardından yaptığı açıklamayla Richard Branson, 11 Temmuz’da kendi şirketiyle uzay sınırının üzerine çıkacağını duyurdu. Söz konusu uçuş bugün gerçekleşti. 

Branson, Virgin Galactic'in 'uzay uçağı' Unity ile yerden 100 kilometre yükseğe çıktı. Projeye 2004 yılında başlayan milyarder, 2007 yılında bu uçuşu gerçekleştirmeyi umuyordu. Bu süre uzadıkça uzadı ancak sonunda uzaya çıkan ilk milyarder olma motivasyonuyla neredeyse 20 yıllık plan gerçekleştirildi.

Uçuş 2004’ten beri planlanıyordu

virgin galactic

Uçuş hakkında BBC’ye yaptığı açıklamalarda "Çocukluğumdan beri uzaya çıkmak istiyordum ve önümüzdeki 100 yıl boyunca yüz binlerce kişinin bu hayali gerçekleştirmesini sağlamayı hedefliyorum" ifadelerini kullanan Sir Richard Branson, sözlerine şu şekilde devam etti: "Neden uzaya çıkmasınlar ki? Uzay sıra dışı bir yer, Evren de büyüleyici… İnsanların güzel Dünyamıza uzaktan bakıp, yeryüzüne döndükten sonra da Dünya'ya iyi bakmasını istiyorum."

Bugün Türkiye saati ile 17.30’da ABD’nin New Mexico eyaletinden kalkış yapan Unity roketi, büyük bir uçakla 15 kilometre yükseğe çıkarıldı. Sonrasında kendi motoruyla yolculuğa devam eden Unity, saatte 4 bin kilometre hızla 90 saniyede 100 kilometre yüksekliğe çıkarak hedefine ulaştı. Unity’nin dönüş yolculuğu şu anda sürüyor. Branson ve mürettebatı, yaklaşık 1 saat sonra Dünya’ya iniş yapacak. 

Jeff Bezos’un uzaya çıkan ilk milyarder olma şansı bu uçuşla kayboldu. Ancak rekabetin sonu yok. Bu hafta Bezos’tan “Hadi bakalım, ben de Ay’a gidiyorum” şeklinde bir açıklama gelirse şaşırmayın.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57797897?at_campaign=64&at_custom2=twitter&at_custom3=BBC+Turkce&at_medium=custom7&at_custom4=1D35A102-E25D-11EB-9C38-33D6BDCD475E&at_custom1=%5Bpost+type%5D
43
16
12
2
2
Emoji İle Tepki Ver
43
16
12
2
2