• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Io’nun Gölgesini Jüpiter Üzerinde Görüntüledi

Jüpiter'in Uydusu Io'nun Gezegenin Üzerine Düşen Muhteşem Gölge Görüntüsü

18
4
1
0
0
NASA’nın uzay aracı Juno, Jüpiter’in içlerine yaptığı uçuşta gezegenin uydusu olan Io’nun Jüpiter üzerinde oluşturduğu gölgenin fotoğrafını çekti. Uzay aracı Juno, 2016’dan beri Jüpiter yörüngesinde çalışma yürütüyor.

NASA’nın uzay aracı Juno, Eylül ayının başında Jüpiter’in iç kısımlarına bir uçuş gerçekleştirdi. Juno, uçuş sırasında Jüpiter’in uydusu olan Io’nun, Jüpiter üzerinde düşen gölgesinin fotoğrafını çekti. Fotoğraf, NASA tarafından yayınlandı. 

NASA’da çalışan yazılım mühendisi Kevin Gill, uçuşta elde edilen ilgi çekici fotoğrafları kendi Twitter hesabından paylaştı. Gill’in paylaştığı Jüpiter fotoğraflarında, Jüpiter’in ilgi çekici atmosferik oluşumları da gözlenebiliyor. Fotoğraflarda, Jüpiter’in uydusunun, atmosferin üzerine düşen gölgesi açık bir şekilde görülebiliyor. 

jüpiter

Astrofizikçi Katie Mack’te, Twitter hesabından Io’nun gölgesinin Jüpiter üzerinden neden bu kadar keskin bir görünüşle düştüğünü açıkladı. Mack, Io’nun Jüpiter'e göre Güneş’e çok yakın olduğu için Güneş’in ışınlarını iyi bir şekilde engellediğini söyledi. Katie Mack’e göre ortaya çıkan bu keskin gölge, çizgi film karakterlerinin taşıyabildikleri deliklere benziyor. 

Juno uzay aracı, Jüpiter’de çalışmak için gezegenin yörüngesine 2016 yılında yerleşti. Juno, 2016’dan beri Jüpiter’den ilgi çekici fotoğraflar göndermeye devam ediyor. 

Jüpiter’i izleyen tek göz Juno değil. Dünya’daki amatör gökbilimciler de Jüpiter’i izliyor. Ağustos ayında amatör bir gökbilimci, Jüpiter’e çarpan bir nesneyi görüntülemişti.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/nasa-juno-spacecraft-spots-moon-shadow-on-jupiter/
18
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
18
4
1
0
0