Jüpiter'in Dev Uydusu Io, Hiç Olmadığı Kadar Net Görüntülendi

13
0
0
0
0
Jüpiter'in uydularını gözlem altına alan Juno, Io uydusunu hiç olmadığı kadar net görmemizi sağladı.

2011 yılında Jüpiter ve uydularını gözlemlemek üzere fırlatılan Juno uzay aracı, Jüpiter’in en büyük uydularından Io’yu yeniden yakından görüntülendi. Uyduya üçüncü kez yakın uçuş yapan uzay aracı, etkileyici görüntüler görmemizi sağladı.

Juno bünyesindeki kameralar ile çekilen görüntüler, araç ile çalışmalar gerçekleştiren Jason Perry ve Andrea Luck tarafından paylaşıldı. 1 Mart tarihli fotoğraflar, Io’nun yüzeyini de tekrar gözler önüne serdi.

Karşınızda Güneş Sistemi'nin en büyük dördüncü uydusu Io:

jüpiter uydu

Jason Perry tarafından yukarıda paylaşılan görselde Juno, 65 – 51 bin kilometre uzaklıklardan poz verdi. Altı fotoğraf, yaklaşık 20 dakikalık zaman dilimi içinde çekildi.

jüpiter uydu

Andrea Luck paylaşılan ve bir araya gelen görüntüler ise aracın Juno’ya yaklaşmasını ve Juno’nun kendi etrafında dönüşünü gösterdi.

Uyduyu çok yakında daha da yakından göreceğiz:

Juno, 16 Mayıs’ta Io uydusuna 35 bin kilometre yakınlıktan uçacak. Bu sayede Io’u daha net görme fırsatı da elde edebileceğiz.

Io hakkında bilmeniz gerekenler:

jüpiter io

Io, Jüpiter etrafındaki yörüngesini yaklaşık 42 saatte tamamlıyor. Dünya’nın yalnızca %20’si kadar çapa sahip olan uydu, kendi ekseni etrafında ise saatte 271 kilometre hızla dönüyor. Uydu üzerindeki aktif volkanlar devamlı sülfür ve sülfür dioksit püskürtüyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/juno-just-snapped-some-of-the-best-and-clearest-images-of-io-yet
13
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
0
0
0
0