Kahramanmaraş'taki 7.7'lik Depremin Sesi Paylaşıldı [Video]

15
8
0
0
0
Kahramanmaraş'taki 7.7'lik Depremin Sesi Paylaşıldı [Video]
6 Şubat 04.17'de Kahramanmaraş'ta gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki depremin sesi paylaşıldı.

Türkiye, 6 Şubat gününe 04.17’de meydana gelen 7.7’lik depremle uyandı. Şiddetli artçı sarsıntıların ardından 13.17’de ilk depremden bağımsız 7.5’lik bir deprem daha meydana geldi. Binlerce bina yıkıldı, 16.00 itibarıyla bini aşkın vatandaşın hayatını kaybettiği doğrulandı.

Peşi sıra gerçekleşen depremler, Türkiye tarihindeki en büyük depremler arasına katılırken şimdi, 7.7 büyüklüğündeki ilk depremin sesi paylaşıldı. Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Araştırma Görevlisi Dr. Hamdullah Livaoğlu, ses hakkında da önemli yorumlarda bulundu.

7.7'lik depremin sesi:

Dr. Hamdullah Livaoğlu, depremin sesindeki tiz cızırtıların sismometrenin dinamik aralıklarını zorladığını gösterdiğini paylaştı.

Deprem sesi nasıl kaydediliyor? Dr. Hamdullah Livaoğlu böyle açıkladı:

“İnsan kulağı 20 Hz'den düşük frekansları işitemez. Deprem sinyaline ait frekanslar da genellikle 20 Hz'den küçüktür. Bu analizlerde, sismik sinyallerin yer altındaki kayaçları sofistike bir şekilde döverken kuvvetle muhtemel oluşturabileceği sesleri açığa çıkarmanın yanı sıra ayırt edici karakteristik özellikleri ile de deprem çalışmalarına katkı sunabilir. 

Depremin işitilebilir hale dönüştürülebilmesi için sismometrelerin kaydettiği deprem sinyallerinin örnekleme periyoduna bağlı olarak bant hızları artırılır ve sismogram (deprem kaydı) sıkıştırılır. Böylece frekans içeriği insan kulağının duyabileceği eşiklere yükseltilir. Her bir depremde aynı sıkıştırma parametreleri kullanılarak karakteristik sesler üretilebilir ve depremlerin kaynak özellikleri, sarsıntı süreleri gibi ölçütler ayırt edilebilir.”

15
8
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
8
0
0
0