Bazı Kan Gruplarının Erken Yaşta Felç Geçirme Riskini Artırdığı Ortaya Çıktı

9
1
1
0
0
Yayımlanan yeni bir araştırma, kan gruplarının erken yaşta inme (felç) geçirme riskimizi artırabileceğini ortaya koydu. Buna göre A grubunda olan insanların 60 yaş öncesinde inme geçirme riski daha fazla.

Felç olarak da bilinen inme, beyin damarları kaynaklı tıbbi duruma deniyor. Verilere göre de her yıl dünya çapından yüzbinlerce insan felç geçirmeleri nedeniyle hayatını kaybediyor. Bilim insanları da beynin bir kısmına kan akışı kesildiğinde meydana gelen ve oldukça ölümcül olan bu durumun risklerini azaltmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Konu hakkında yürütülen yeni bir araştırmada da felç riski ile ilgili oldukça ilginç verilere ulaşıldı. Bilim insanları, kan grubumuzun erken inme geçirme riskini etkilediğini ifade etti. Çalışma bulguları Neurology üzerinden yayımlandı.

Kan grubu ‘A’ olanların erken inme geçirme riski daha yüksek

Araştırmacılar, gerçekleştirdikleri çalışmada inme geçiren yaklaşık 17.000 kişiyi ve sağlıklı 600.000 insanı içeren 48 genetik çalışmadan verileri topladı. Farklı kan gruplarında yapılan karşılaştırmanın sonucunda da A grubunda olan kişilerin, 60 yaşından önce inme geçirme risklerinin diğerlerine oranla daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

0 kan grubunda olan insanların ise %12 daha düşük riskli olduğu ifade edildi. Riskin neden daha yüksek olduğunu tam olarak bilmediklerini söyleyen Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, bunun kan damarlarını kaplayan trombositler veya kan dolaşımında rol oynayan proteinlerle ilgisinin olabileceğini aktardı.

Uzmanlar, son olarak risk artışının oldukça düşük olduğunu; bu yüzden A kan grubundaki insanların endişelenmemesi gerektiğini vurguladı. Felç risklerinin artışı konusunda daha fazla geniş çapta araştırmaların yapılması gerektiği de araştırmacıların açıklamalarında yer aldı.

Kaynak : https://scitechdaily.com/your-blood-type-may-predict-your-risk-of-having-a-stroke-before-age-60/
9
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
1
1
0
0