• Anasayfa
  • Bilim
  • Kişilerin Yaşam Sürelerini Tahmin Eden Kan Testi Bulundu

Kan Testi ile 5-10 Sene İçerisinde Ölüp Ölmeyeceğimizi Öğrenebileceğiz

36
12
8
6
4
Yeni bir araştırma sonucunda kişilerin kan testleri aracılığıyla ne kadar daha yaşayacaklarına dair veriler elde edilebiliyor. Farklı biyolojik işaretler incelenerek kişilerin genel sağlığı hakkında bilgiler toplayan kan testi, kişinin 5 ila 10 yıl içerisinde ölme ihtimalini değerlendiriyor.

Yeni bir çalışma, 14 farklı biyolojik işareti inceleyen bir kan testinin insanların 10 yıl içerisinde ölme ihtimalini mevcut herhangi bir yöntemden daha iyi tahmin edebileceğini ileri sürdü. Araştırma şu an için geniş çaplı bir klinik ortamdan fazlasıyla uzak olsa da gelecekte bunun mümkün olacağı düşünülüyor.

Araştırmacılar, kan testinin incelediği 14 konunun, insanların yaşamasını sağlayan tüm yaşamsal özellikleri içerdiğini belirtti. Biyolojik izlerin belirli bir hastalık yerine genel sağlıkla ilgili konuları incelediğini belirten araştırmacılar, her yaş grubundan 44 bin denek üzerinde testi gerçekleştirdi. Araştırmacılar, sonuçların tüm yaş gruplarından erkekler ve kadınlarda tutarlı bir sonuç verdiğini açıkladı.

kan testi

Araştırmada bulunmayan demans araştırmacısı Amanda Heslegrave, araştırmanın yalnızca Avrupa kökenli insanlar üzerinde gerçekleştirildiğini, geniş bir şekilde kullanılmaya başlanmadan önce diğer etnik gruplar üzerinde de test edilmesinin gerekliliğini ifade etti. Heslegrave, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

"Araştırma içerisindeki büyük sayılar fazlasıyla iyi ve bu konudaki sonuçlar için gelecek vadediyor ve verileri daha güvenilir kılıyor ancak yalnızca Avrupa kökenli insanlar üzerinde gerçekleştirilen deneyin daha büyük bir ölçekte uygulamaya konulması için başka etnik gruplarda da bu deneyin gerçekleştirilmesi gerekiyor."

kan testi

Araştırma içerisinde bulunan Eline Slagboom, bu araştırma sonucunda yaşlı hastaların klinik kararlarının çok daha kolay bir şekilde verilebileceğini ifade etti. Slagboom, yaptığı açıklamalarda "Yaş kavramının yaşlılarda genel sağlıkla ilgili çok da bir fikir vermediği biliniyor. 70 yaşında bir kişi tamamen sağlıklı olabilirken başka bir kişi üç hastalıkla uğraşıyor olabilir. Şimdi elimizdeki yöntemle birlikte 'risk' kategorisinde bulunan yaşlılara daha farklı bir tedavi uygulayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Ortaya çıkan bu kan testi, insanların ölüm riskini hesaplayan ilk kan testi değil. Geçtiğimiz sene Yale Üniversitesi'nde ortaya çıkan benzer bir test, 9 adet biyolojik işareti inceliyordu. Tabii ki ileride yapay zeka sistemlerinin de işin içine dahil olarak bir kişinin ne kadar daha yaşayacağını daha tutarlı bir şekilde ortaya çıkarabilir.

Kaynak : https://newatlas.com/mortality-death-prediction-blood-test/61156/
36
12
8
6
4
Emoji İle Tepki Ver
36
12
8
6
4