Fotoğrafı Çekilen İlk Kara Deliğin Çevresinde Dönen Bir Gaz Kütlesi Keşfedildi!

12
5
2
2
1
Galaksimizin merkezinde bulunan Sagittarius A* kara deliğinin etrafında dönen bir gaz kütlesi keşfedildi. Kütlenin kara delik etrafında 70 dakika gibi uçuk bir sürede tam tur attığı aktarıldı.

İçinde bulunduğumuz galaksi Samanyolu’nun merkezi, Sagittarius A* isimli devasa bir kara deliğe ev sahipliği yapıyor. Hatırlayacak olursanız, bu kara delik uzay araştırmalarında tarihi bir keşfin öznesi olmuştu. Bilim insanları, tarihte ilk kez bir kara deliğin fotoğrafını çekmeyi başarmışlardı. Bu kara delik de Sagittarius A*’nın ta kendisiydi.

Güneş’ten neredeyse 4 milyon kat daha fazla kütleye sahip olan kara delik, bugün gizemli bir haberle gündeme geldi. Astronomlar, kara delik etrafında çok hızlı bir şekilde dönen gaz kütlesi keşfetti. Gaz kütlesinin saat yönünde döndüğü aktarıldı.

Kara deliğin etrafını 70 dakikada dönüyor!

kara delik

  • Sagittarius A*'nın çekilen görüntüsü ve yeni keşfedilen gaz kütlesinin ilüstrasyonu.

Yeni keşif, kara deliklerin çevresinin fazlasıyla ‘çılgın’ olaylara yer verdiğinin de somut bir kanıtı oldu. Almanya’daki Radyo Astronomi Enstitüsü’nden astrofizikçi Max Planck, yeni keşif hakkındaki şaşırtıcı detayları şu şekilde paylaştı:

“Sagittarius A* çevresinde Merkür gezegenininkine benzer bir yörüngede dönen, ancak yaklaşık 70 dakika içinde tam bir döngü tamamlayan sıcak bir gaz baloncuğuna baktığımızı düşünüyoruz.”

Söz konusu gaz kütlesinin kara deliğin etrafında sadece 70 dakikada tam tur dönmesi, bu yapının ışık hızının %30’u kadar hızda hareket ettiğine işaret ediyor. Bilim insanları, daha fazla detaya henüz ulaşamazken gelecekte yapılan gözlemlerle daha fazla soru işaretini ortadan kaldırmayı planlıyor.

Kaynak : https://www.eso.org/public/news/eso2212/
12
5
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
12
5
2
2
1