• Anasayfa
  • Bilim
  • Karbondioksit Kırması Hidrolik Kırmadan Daha Çevreci

Karbondioksit Kırmasının Hidrolik Kırmadan Daha Çevreci Olduğu Bulundu

11
0
0
0
0
Çin Bilimler Akademisi ve Çin Petrol Üniversitesi’nden bilim insanları, karbondioksitin sudan daha iyi bir hidrolik kırma (fracking) sıvısı yaratabileceğini ortaya çıkardı. Bugün Joule dergisinde yayımlanan araştırmalarına göre, yakalanan atmosferik karbondioksiti kullanarak daha çevre dostu bir kırma yapılabilecek.

Hidrolik kırma (hydraulic fracking) işlemi, geleneksel su rezervuarlarından kaynakları çıkarmak için kullanılan bir tekniktir. Hidrolik kırma yöntemi ile benzen ve ksilen gibi kimyasallarla karıştırılmış su yüksek basınçla kaya altlarına basılıyor ve daha sonra sıkışan su ve kimyasallar genleşerek patlıyor. Bu sayede kayalar arasındaki petrol ve gaz açığa çıkıyor. Enjekte edilen 7-15 milyon litre sıvıdan, enjekte işlemi bittikten sonra yüzde 30 ila yüzde 50’si kaya oluşumunda kalıyor. Yüksek su tüketimi, çevresel riskler ve sıkça görülen üretim sorunları, hem endüstri uzmanları hem de çevre savunucuları arasında büyük endişelere yol açıyor.

Çin bilimler Akademisi Şangay İleri Araştırma Enstitüsünde bir araştırmacı olan Nannan Sun, “Sulu olmayan kırma, bu sorunları aşmak için potansiyel bir çözüm olabilir. Bir dizi seçenek arasından karbondioksit kırmasını seçtik çünkü sürecin birçok faydası bulunuyor” diyor. Karbondioksit kırmasının faydaları arasında ağır su kaynağına duyulan ihtiyacın ortadan kaldırılması( bu işlem kurak yerlerde kırmayı kolaylaştırır), rezervuarların zarar görme riskinin azaltılması (sulu çözeltiler kaya oluşumunda tıkanmalar meydana getirebiliyor) gibi oldukça önemli faktörler yer alıyor.

Nannan Sun ve ekibi, karbondioksit kırması ile su kırması arasındaki farkı ölçmek için Çin’den şist isimli parlak kaya parçalarını iki sistemle de kırdı. Ekip, karbondioksitin sudan daha iyi performans gösterdiğini ve önemli ölçüde daha yüksek hacimlere sahip kırık ağları oluşturduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, hidrolik kırma teknolojisinin ölçeklenebilir olduğuna inanırken, karbondioksit kırmasının gelişimi şu anda karbondioksit bulunabilirliği ile sınırlıdır. Emisyon kaynaklarından elde edilen karbondioksitin maliyeti, endüstriyel olarak kırma için bir sıvı dönüşümü yapmak için hâlâ çok pahalıdır.

Sonraki adımlarda araştırmacılar, karbondioksit kırmasının nasıl daha iyi kullanılabileceğini inceleyecek.  

Kaynak : https://phys.org/news/2019-05-swapping-co2-fracking-greener-effective.html
11
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
0
0
0
0