Komplo Teorilerine İnanan İnsanların Eleştirel Düşünme Becerilerinin Zayıf Olduğu Tespit Edildi

51
8
3
1
1
Yapılan bir araştırma, bireylerin zayıf eleştirel düşünme yeteneklerinin, komplo teorilerine inanmada büyük rol oynayabileceğini gösteriyor. Bir şeye inanıyor olmaktan çok neden inandığımızı analiz ettiğimiz bu düşünme şekli, araştırmacıların söylediklerine göre kişilerin söylenenlere gözü kapalı inanmasını önleyebilir ve bu söylenenlere karşı duran kanıtlar aramaya itebilir.

Kritik düşünme olarak da bilinen eleştirel düşünme, sorgulamaya ve şüpheciliğe dayanır. Birçok kişi bunu eline verileni hiçbir zaman kabul etmemek ve her şeyi reddetmek olarak kendine alıyor olsa da temelinde eleştirel düşünme, çoğunlukla objektif kanıtların gösterdiği doğru bilgiyi her zaman takip etmemizi ister. Yani eleştirel düşünebilmek için elimizde bulunan bilgiyi direkt kabul etmek veya reddetmek yerine bu bilgiyi gösteren kanıtların, bilgiye nasıl bağlandıklarını anlamamız gerekir.

Yaptığımız tanım kafanızı karıştırmasın. Zira eleştirel düşünmenin adımlarını ve ne kadar işlevsel olduğunu gördüğünüzde, ister istemez hayatınızın bir parçası haline gelecektir. Şimdiki haberimizde, eleştirel düşünme yeteneğiyle komplo teorilerine inanma arasındaki bağlantıyı gözler önüne seren bir araştırma bulunuyor. İşte detaylar:

Komplo teorilerini oluşturan kişiler, kendilerini serbest eleştirel düşünürler olarak tanımlıyor:

Komplo Teori

Araştırmayı yürüten ekipten Psikolog Anthony Lantian, komplo teorilerini; bir olayın en büyük sebebini, bir grup insanın veya organizasyonun gizli planlarına bağlama çabaları olarak anlatıyor. Yapılan araştırmada, üniversitelerinde lisans seviyesinde olan 338 öğrenciye eleştirel düşünme becerilerini sergileyecekleri testler yapıldı. Bunun ardından sonuçlara göre öğrencilerin komplo teorilerine inanma yatkınlığı derecelendirildi.

Komplo Teori

Açıklanan sonuçlar, komplo teorilerine inananların nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğunu ortaya koydu. Buna göre bir kişi komplo teorisini inanmaya ne kadar yatkınsa, eleştirel düşünmeden de o kadar uzak oluyor.

Sadece zayıf eleştirel düşünceye sahip kişiler teorilere inanmıyor:

Komplo Teori

Aynı zamanda, yüksek eleştirel düşünme becerilerine sahip olan kişilerin de bu durumun içine düşmesi mümkün. Burada ise kişinin, bilgiyi veren tarafa normalde ne kadar güvendiği gibi faktörler devreye giriyor. Yani güven, bu tür konularda oldukça büyük rol sahibi diyebiliriz.

Sonuç olarak eleştirel düşünme becerileri, önümüze geleni doğru saymak yerine bizleri, buna karşı kanıtlar aramaya ittiği için bahsettiğimiz komplo teorilerinden de büyük ölçüde koruyacaktır.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/belief-in-conspiracies-is-associated-with-lower-critical-thinking-skills-but-there-s-more-to-the-story
51
8
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
51
8
3
1
1