Lenovo, Bir Daha Oyuncu Telefonu Çıkarmayacağını Duyurdu: Oyuncu Telefonları Neden Bir Anda Piyasadan Silindi Gitti?

4
2
1
1
1
Lenovo, bir daha oyuncu odaklı telefon üretmeyeceğini açıkladı. Bir süredir devam eden iddialardan sonra gelen haber, pek de şaşırtıcı değil. Peki oyuncu odaklı telefonlar neden tutmadı?

Çinli teknoloji devi Lenovo, ülkemizde daha çok dizüstü bilgisayarları ile bilinen bir marka. Ancak şirket, Legion markası altında oyunculara odaklanan akıllı telefon üretimleri de yapıyor. Hatta şirket, bir ara piyasaya sürdüğü modellerle de hayli ses getirmişti. Ancak gelinen son nokta, Lenovo'nun Legion'dan aradığını bulamadığını gözler önüne seriyor. Zira şirket, oyuncu telefonu kategorisinden çekildiğini duyurdu.

Aslına bakacak olursak Lenovo Legion serisi ile ilgili iddialar bir süredir gündemdeydi. Ancak konuyla ilgili resmi bir gelişme yaşanmamıştı. Bu sessizlik, Android Authority'ye yapılan açıklama ile bozuldu. Lenovo'dan bir sözcü, şirketin oyuncu telefonu işinden çekildiğini resmen doğruladı. Yani Lenovo, artık Legion markalı oyun telefonu üretmeyecek.

Peki Lenovo, nasıl bu hale geldi?

Lenovo Legion

Açık konuşmak gerekirse Lenovo için "Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi." diyebiliriz. Zira akıllı telefon sektöründeki diğer markalar da oyuncu telefonları söz konusu olduğunda çok da iyi işler yapamadılar. Elbette bunların bazı nedenleri var. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

  • Oyuncu odaklı telefonlar, diğer telefonlardan pek de farklı değil.
  • 'Telefonların' üretim amacı oyun değil.
  • Mobil oyun dünyası, en azından şu an için PC ve konsollarla yarışabilecek pozisyonda değil.
  • Fiyatları cazip değil.

İşte bu sebepler, oyuncu telefonlarının neden tutmadığını anlamaya yetiyor. Örnek verelim; 2022 ve 2023 yılında piyasaya sürülen telefonlarda, en güçlü mobil işlemcilere yer verildi. Ayrıca markalar, soğutma noktasında da özel çalışmalar yaptılar ve performanstan ödün vermediler. Oyuncu telefonlarında da bu durum değişmedi. Neticede hepsinde de Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 ve benzeri işlemciler kullanıldı. Ayrıca depolama sistemleri, RAM kapasiteleri ve ekran özellikleri de her iki kategoride fazla değişmedi. Hal böyleyken sadece tasarımları nedeniyle oyuncu telefonları tercih edilmeyecekti.

ASUS Rog Phone 6

Oyuncu telefonlarının neden tutmadığına ilişkin bir başka mesele de fiyatlar. Piyasadaki en yeni oyuncu telefonlarından bir tanesi olan ASUS ROG Phone 6'yı ele alalım. Oyun odaklı bu akıllı telefona sahip olmak istediğinizde 999 euro ödeme yapmanız gerekiyor. Bu fiyatı gözden çıkaran bir tüketici gidip aynı fiyata iPhone 14 satın alabilir. 

En önemli konuya gelelim: Akıllı telefon satışları zaten düşüşte!

2022 yılı, akıllı telefon sektörü için ölüm yılı olarak kayıtlara geçti. Zira yapılan araştırmalar, 2022 yılında küresel çapta düştü. Hatta sektör, 2022 yılını son 10 yılın satış ortalamasından bile aşağıda tamamladı. Tüketici bırakın amiral gemileriyle yarışan oyuncu telefonlarını, bütçe dostu modelleri bile satın almadı. Her şey gün gibi ortadayken Lenovo'nun Legion markalı telefonlardan vazgeçmesine şaşırmamak gerek.

Kaynak : https://www.androidauthority.com/lenovo-legion-phone-shutdown-3306942/
4
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
1
1