Logitech Taşınabilir Oyun Konsolunu Tanıttı: PlayStation Kalitesinde Oyunlar İki Elinizin Arasında Olacak!

16
8
1
1
0
Logitech, kısmen de olsa Nintendo Switch ve Steam Deck’e rakip olabilecek taşınabilir bulut konsolu G Cloud’ı tanıttı. Peki bu konsol sizlere neler vadediyor?

Oyun dünyasında ilk olarak Nintendo GameBoy ile ortaya çıkan ve daha sonraları bir dönem Sony’nin PSP ve PlayStation Vita ile deneyip pek de başarılı olamadığı taşınabilir oyun konsolları, 2017 yılında Nintendo’nun “Modern Gameboy”u olarak görülen Switch konsolunu piyasaya sürmesi ile bir anda dikkatleri üzerine çekmişti.

Üstün performansına rağmen kısıtlı oyun kütüphanesine sahip olan Switch’in karşısına gerçek bir rakip sunmaya çalışan Valve, Steam Deck isimli “taşınabilir oyun bilgisayarını” bu yılın şubat ayında satışa sunmuştu. Şimdi ise Logitech, hem Nintendo Switch ve Steam Deck’e benzeyen hem de tamamen farklı bir işlevi olan Logitech G Cloud isimli taşınabilir konsolunu tanıttı. Peki bu konsolu rakiplerinden farklı kılan şey ne?

Bulut oyunculuğuna odaklanan ilk konsol

Aslında Logitech G Cloud’ın teknik özelliklerine baktığımızda onun konsol görünümlü bir Android tablet olduğunu fark ediyoruz. Asıl hedef kitlesi Xbox Cloud Gaming ve GeForce Now gibi bulut oyun sistemlerini kullanan oyuncular olan bu cihaz, yapabilecekleri ile dikkat çekiyor.

İlk bakışta Steam Deck’e fazlasıyla benzeyen bu cihaz, Logitech’in Xbox ve NVIDIA ile yaptığı özel anlaşmanın sonucunda hem Xbox Cloud Gaming hem de GeForce Now sistemleriyle tamamen uyumlu şekilde çalışıyor. 7 inç 1080P bir ekrana sahip olan bu cihaz, gücünü Qualcomm Snapdragon 720G’den alıyor. 12 saate kadar bulut oyun hizmeti sunan bu küçük canavar, 4 GB RAM ve 64 GB depolama ile karşımıza çıkıyor. WiFi 5, Blutooth 5.1, USB Tip C girişi, Kulaklık girişi, stereo hoparlör ve mikrofona sahip olan bu konsol, sadece 463 gram ağırlığında.

Android olduğu için Play Store’daki neredeyse tüm oyunlarla uyumlu olan ve 3. parti yazılımlarla bilgisayarınıza ya da konsolunuza da uzaktan bağlanabileceğiniz bu konsol, özellikle evinde güçlü bir konsolu ya da bilgisayarı olup oyun keyfine dışarıda devam etmek isteyen ya da bulut sistemlerini kullanıp oyun keyfini dışarıda da devam ettirmek isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

Bulut oyuncular için hazırlanmış ilk taşınabilir konsol olan G Cloud, ilk olarak Ekim ayında ABD ve Kanada’da 299 dolar (vergiler hariç 5.480 TL) fiyat etiketiyle satışa sunulacak. İlk satışların ardından cihazın diğer ülkelerde 349 dolarlık (vergiler hariç 6.397 TL) fiyat etiketiyle satışa sunulması planlanıyor.

Editörün görüşü

Özellikle evinde eski bilgisayarları ya da cep telefonlarıyla bulut hizmetlerini kullanan oyunculara Steam Deck ya da Switch’e en yakın deneyimi yaşatabilecek olan bu cihazın aslında en büyük eksisi tabii ki fiyatı. Ülkemizde tahminimce 8.000 TL bandında satışa sunulacak olan cihazın şu anda pek çok alternatifi bulunmakta.

Örneğin şu anda 7.000 ila 9.000 TL arasına bir Xbox Series S alabilirsiniz ya da çok daha ucuza bir tablet + Xbox kontrolcüsü alabilirsiniz. Ancak eğer Nintendo Switch ve Steam Deck’i deneyimlemiş ve o rahatlığı sevmiş bir oyuncuysanız ve bütçeniz varsa, Logitech G Cloud kesinlikle şans verebileceğiniz bir cihaz.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/21/logitech-announces-a-handheld-console-focused-on-cloud-gaming/
16
8
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
8
1
1
0