Mark Zuckerberg Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 12 Tuhaf Bilgi

16
5
3
0
0
Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Facebook, 2004 yılında genç bir dahi olan Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Bugün Meta adı altında büyük bir şirketler grubu haline gelen bu yapının kurucusu olan Mark Zuckerberg hakkında daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgilere gelin yakından bakalım.

14 Mayıs 1984 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde dünyaya gelen Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesi'nde eğitim gördüğü sırada henüz 20 yaşındayken 2004 yılında Facebook adlı bir sosyal medya platformu kurdu. Hepimizin bildiği gibi Facebook, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri haline geldi ve Instagram, WhatsApp gibi pek çok farklı uygulamayı ya bünyesinde bulunduran bir yapıya dönüştü. 

Adı sık sık skandallara karışan bu şirket, 2021 yılında adını Meta Inc. olarak değiştirdi. Sosyal medya başta olmak üzere günümüz dijital dünyasının dinamiklerini belirleyen bu holdingin sahibi olan Mark Zuckerberg, genç yaşına rağmen dünyanın en zengin isimlerinden bir tanesi. Peki, onu ne kadar tanıyorsunuz? Gelin Mark Zuckerberg hakkında daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgilere gelin yakından bakalım.

Mark Zuckerberg hakkında ilginç bilgiler:

mark zuckerberg

Az kalsın Microsoft çalışanı olacaktı:

Çocuk yaşlarından itibaren yazılım dünyasına meraklı olan Mark Zuckerberg, lise son sınıftayken bugünün popüler dijital müzik platformu Spotify’a benzeyen Synapse isimli bir uygulama yarattı. Bu uygulama Microsoft tarafından satın alınmak istendi. Ancak Zuckerberg bu şirket için çalışmak yerine Quora isimli bir şirket kurarak kendi patentini aldı.

Mark Zuckerberg renk körüdür:

Devamlı gri renk giymesinin nedeni bu değil, küçük kararlarla uğraşmamak için devamlı aynı şeyleri giydiğini söylüyor. Ancak Facebook’un bugün bile değişmeyen renk düzeninin nedeni, onun renk körü olması. Mark Zuckerberg kırmızı ve yeşil renkleri göremiyor. Bu nedenle Facebook’un logosu başta olmak üzere tüm arayüz renkleri bu tonlar üzerine kurulu.

Kodlama yapmayı bir kitaptan öğrendi:

Çocukluğundan beri bilgisayar ve yazılım dünyasına meraklı olan Mark Zuckerberg’in kendini bildi bileli kodlama yapıyor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak kendisi ilk olarak son derece basit programlama dilleri ile işe başladı. En etkili programlama dillerinden bir tanesi olan C++’ı ise Dummies isimli bir kitaptan kendi kendine öğrendi. Bu da elbette büyük bir başarı.

mark zuckerberg

Eski dillere meraklı biri:

Bugün büyük bir iş insanı haline gelen birinin dünyada popüler olan diğer dilleri öğrenmesi gerektiğini düşünebilirsiniz ancak Mark Zuckerberg böyle biri değil. Zuckerberg, bugün artık aktif olarak kullanılmayan Latince dilini ve Çin’in Pekin lehçesi olan Mandarin dilini konuşabiliyor. Üstelik bu konuda epey de başarılı olduğu biliniyor.

Facebook’u satın almak isteyen dev şirketleri defalarca reddetti:

Kurulduğu günden itibaren hızlı bir yükseliş gösteren Facebook sosyal medya platformu pek çok dev şirket tarafından defalarca kez satın alınmak istendi. Aralarında NewsCorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft ve Google gibi önemli dijital devlerin olduğu pek çok şirket Facebook’u satın almak için defalarca kez teklif yaptılar. Tüm bu teklifleri reddeden Zuckerberg, bugün neredeyse hepsinden daha büyük olan Meta holdingin sahibi oldu.

Eşi ile tanışması epey garip oldu:

Mark Zuckerberg, 2012 yılında evlendiği eşi Priscilla Chan ile yıllar önce Harvard Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda tanıştı. Ancak bu tanışma pek de romantik değildi. Mark ve Priscilla, kampüste düzenlenen bir partiye katılmıştı. Kalabalık bir parti olmasına rağmen yalnızca tek bir tuvalet vardı. Bu pek de hijyenik olmayan durum ikilinin işine yaradı çünkü onlar tuvalette kuyruğunda tanışıp aşık olacak kadar uzun süre beklediler.

mark zuckerberg

Twitter’da pek aktif değil:

Zaten Mark Zuckerberg sahibi olduğu sosyal medya platformlarında bile pek aktif değil, işinde gücünde bir adam. Ancak Twitter hesabı çok daha ilgi çekici bir durumda çünkü Şubat 2009 tarihinde açmış olduğu Twitter hesabından bugüne kadar yalnızca 19 tane tweet atıldı. Bir de Elon Musk’a bakın.

Mark Zuckerberg sıkı bir koşucu:

Pek çok iş insanı gibi Mark Zuckerberg de sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diyerek bol bol spor yapıyor. Ancak o kadar parasına rağmen kendine özel bir spor salonu yok. Tıpkı sizin bizim gibi spor ayakkabılarını giyiyor ve koşuyor. Düzenli olarak koştuğu için yıl boyunca binlerce kilometre koştuğu biliniyor.

Albert Einstein ve Pablo Picasso’yu kendine örnek alıyor:

Biri fizikçi biri ressam olan bu iki ismi kendine nasıl örnek alıyor da Facebook’u kuruyor derseniz bunun sırrı iki sözde saklı. Albert Einstein’ın "Her şeyi olabildiğince basitleştirin ama basitleştirmeyin." ve Pablo Picasso’nun "Bütün çocuklar sanatçıdır. Sorun, büyüyünce nasıl sanatçı kalabileceğinizdir.” sözleri, Mark Zuckerberg’in tüm işlerinde her zaman aklından çıkarmadığı sözlerdir. 

mark zuckerberg

Mark Zuckerberg, kendisinin ve ailesinin mahremiyetine büyük saygı gösteriyor:

Dünyanın en zengin insanlarından bir tanesi olunca ister istemez herkesin gözü sizin üzerinizde oluyor. Ancak Mark Zuckerberg bir magazin malzemesi olmak istemiyor. Bu nedenle 2014 yılında Hawai’de kendini dev bir arsa satın aldı ve çevresini tamamen boşalttı. Palo Alto’da bulunan evinin etrafını da büyük davalar sonucu boşalttı. Biraz zorbaca olsa da mahremiyetini koruyor diyebiliriz.

Aslında pek de uzun boylu değil:

Paranın verdiği güçten mi kaynaklanıyor bilinmez ama Mark Zuckerberg’i yalnızca fotoğraflarda görenler onun 1.90 ve hatta 2 metre olduğunu düşünüyorlar. Ancak kendisi yalnızca 1.71 metre boyunda. Bu durum herkesin şüphesini çektiği için New Yorker dergisinde konu hakkında bir makale yayınlandı. Buna göre Zuckerberg göğsü dışarıda olduğu ve devamlı sırtı dik durduğu için özellikle fotoğraflarda çok daha uzun görünüyor. Birkaç milyar dolar sahibi olmanın da etkisi yok değil.

Zuckerberg imzalı tişörtler yüzlerce dolar değerinde:

Dünyanın en zengin insanlarından bir tanesi olmasına rağmen devamlı aynı gri tişörtü, kot pantolonu ve ayakkabıları giyen Zuckerberg’in bu tarzı İtalyan tasarımcı Brunello Cucinelli tarafından incelendi ve giydiği tişörtlerin kumaşına ve uzunluğuna kadar birebir aynısı yapıldı. Belki birkaç dolar olan bu basit tişörtler Zuckerberg giydiği için artık yüzlerce dolardan satılıyor. Zuckerberg tişörtü gelmiştir.

Facebook’un kuran ve bugün Meta holdingin sahibi olan dünyanın en genç zenginlerinden Mark Zuckerberg hakkında pek çoğunu ilk kez duyduğunuz sıra dışı bilgilerden bahsederek bu genç dahiyi daha yakından tanımaya çalıştık. Mark Zuckerberg hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

16
5
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
5
3
0
0