Ülkedeki Yasakları Duyunca İnanmakta Zorlanacaksınız: Meksika’nın Ne Kadar İlginç Bir Ülke Olduğunu Kanıtlayan 9 Bilgi

5
3
1
1
0
Uyuşturucu kartellerinin olduğu suç dolu yeraltı dünyası ile tanıdığımız ve aslında bir Kuzey Amerika ülkesi Meksika, binlerce yıllık kadim bir kültüre sahip. Müziği, dansı, her şeyiyle dikkat çeken Meksika hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız sıra dışı bilgilere gelin yakından bakalım.

Eminiz Meksika dediğimizde bile pek çok kişinin aklında önce tatlı bir Latin müziği çalmaya başlıyor ve hemen ardından da birbirine ateş eden tehlikeli adamlar canlanıyor. ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerle aynı kıtada bulunmasına rağmen ekonomik ve siyasi yapısı sallantılı olan Meksika maalesef gerçekten de suç dünyasının en önemli merkezlerinden bir tanesi.

Tabii size şimdi Meksika suç dünyasını anlatmayacağız, zaten bu konuyu anlatan yeterince film ve dizi var. Biz bu yazımızda size güzelim Kuzey Amerika ülkesinin kültürel yapısından bahsedeceğiz. Çünkü ülkedeki geleneklerden bazıları binlerce yıldan gelen kadim alışkanlıklardır. Fakat öncesinde uyaralım, Meksika hakkındaki bu sıra dışı bilgilerden bazılarına epey şaşıracaksınız.

Meksika hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız enteresan bilgiler:

  • Meksika’nın adı aslında sadece Meksika değil.
  • Meksika yemekleri yanlış biliniyor.
  • İspanyolca biliyorum diye Meksika’ya giderseniz zor anlar yaşayabilirsiniz.
  • Meksika’nın Amerikalı göçmen sorunu var.
  • Kıtadaki ilklerin pek çoğu Meksika’da yaşandı.
  • Dünyanın en büyük piramidi Meksika’da.
  • Maya harabelerini gezeyim derken bir jaguara yem olabilirsiniz.
  • Ülkede ilginç yasaklar var.
  • Meksika’da mısırın her türlüsüne doyacaksınız.

Meksika’nın adı aslında sadece Meksika değil:

Nasıl ki Amerika aslında kıtanın adı da ülkenin adı Amerika Birleşik Devletleri, Meksika’nın da tam adı Estados Unidos Mexicanos yani Meksika Birleşik Devletleri’dir. Çünkü ülke 31 farklı eyaletten oluşan federal bir yapıya sahip. Tıpkı ABD gibi Meksika’nın da her eyaletinin kendi polisi, kendi yasaları ve kendi özerk yapısı var. Yine de herkes merkez hükümete saygılı ve kimse ülkeyi bölmeye çalışmıyor. 

Meksika yemekleri yanlış biliniyor:

Meksika yemekleri UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmış leziz bir kültürün ürünüdür. Fakat bu yemekler düşündüğünüz gibi çok acı ve baharatlı değiller. Bazıları yalnızca misket limon kullanıldığı için biraz ekşi ama baharat öyle bol bol kullanılmıyor. Daha da ilginç olan, Meksika denilince akla gelen ilk yemek burrito yani tako yalnızca ülkenin kuzeyine özgü bir yemektir. Onun bu şekilde tanınmasının nedeni ise ABD’li fast food zincirlerinin reklam çalışmalarıdır. 

İspanyolca biliyorum diye Meksika’ya giderseniz zor anlar yaşayabilirsiniz:

Meksika topraklarında on binlerce yıl boyunca kadim medeniyetler olan Mayalar ve Aztekler yaşadı. 16. yüzyılda kıtayı keşfeden İspanyollar, buradaki halkı sistematik olarak katletti. Katliam sonrası bölgede İspanyol yerleşimcilerin sayısı arttığı için Güney Amerika ülkelerinin ortak dili İspanyolca haline geldi. Fakat bu İspanyolca, bizim bildiğimiz yaygın İspanyolcaya pek benzemiyor. Meksika halkı hem kendi yerel dilleri ile İspanyolcayı zenginleştirdiler hem de yıllar içerisinde kendilerine özgü bir argo geliştirdiler. Özellikle yemekler konusunda bambaşka bir sözlükleri var desek yanlış olmaz.

Meksika’nın Amerikalı göçmen sorunu var:

Doğru okudunuz, Meksika’nın Amerikalı göçmen sorunu var. Haberlerde ABD başkanları bas bas bağırıp ülkelerindeki Meksikalılardan şikayet ediyorlar ama ABD, ülkelerine gelen bu Meksikalıları zaten zorla ülkesine geri gönderiyor. Meksika’da ise 2010 yılı rakamlarına göre bir milyona yakın ABD vatandaşı yaşıyor. Bugün bu sayının iki katına çıktığını düşünürsek açıkça söyleyebiliriz ki ABD’ye giden Meksikalılardan çok daha fazla Meksika’ya giden ABD vatandaşı var. Lopez turizmle ülkelerine göndermek lazım.

Kıtadaki ilklerin pek çoğu Meksika’da yaşandı:

Bazen ikliminin sıcaklığına kapılıp Güney Amerika ülkesi zannetsek de aslında Meksika bir Kuzey Amerika ülkesidir ama örneğin dil gibi bazı alanlarda güneyden etkilenmiştir. Meksika’nın bir Kuzey Amerika ülkesi olduğunu düşününce işler çok daha ilginç hale geliyor çünkü bugün ondan çok gelişmiş Kanada ve ABD’ye göre bazı ilklerin bu ülkede yaşandığı görülüyor.

Örneğin Kuzey Amerika’daki ilk matbaa, ABD’den yıllar önce 1539 yılında Meksika’da kullanıldı. Bugün dünyanın en eski üniversitelerinden biri olarak kabul ettiğimiz Harvard Üniversitesi kurulmadan neredeyse yüzyıl önce, dönemin İspanya Kralı V. Charles tarafından 1551 yılında Meksika’da Meksika Ulusal Üniversitesi kuruldu. 

Dünyanın ilk doğum kontrol hapı 1951 yılında genç Meksikalı kimyager Luis Ernesto Miramontes tarafından burada icat edildi. 1946 yılında 17 yaşında bir Meksikalı olan Guillermo González Camarena, ilk kez bir renkli televizyon yayınına imza attı. Çok daha ilginç olan, Sezar Salatası 1924 yılında Meksika’nın Tijuana kentinde restoran işleten Caesar Cardini tarafından icat edildi. 

Dünyanın en büyük piramidi Meksika’da:

Büyük Cholula Piramidi

Nasıl yani, dünyanın en büyük piramidi Mısır’da bulunan Büyük Giza Piramidi değil mi? Değil, Büyük Giza Piramidi 146.6 metrelik boyuyla dünyanın en uzun piramidi kabul edilebilir ancak en büyüğü Meksika’da bulunan Büyük Cholula Piramidi’dir. Büyük Cholula Piramidi’nin boyu yalnızca 66 metre yani Giza’dan oldukça kısa ancak tam 450 metre genişliğinde olduğu için Giza’nın tam iki katı hacminde. Bu nedenle açıkça söyleyebiliriz ki dünyanın en büyük piramidi, Meksika’daki Büyük Cholula Piramidi’dir. 

Maya harabelerini gezeyim derken bir jaguara yem olabilirsiniz:

jaguar, meksika

Dünyanın en büyük vahşi kedilerinden bir tanesi olan jaguar aynı zamanda Kuzey Amerika bölgesindeki en büyük yaban kedisidir. Meksika’nın güney bölgesindeki ormanlarda yaygın olarak bulunan jaguarların uğrak yerlerinden bir tanesi de Antik Maya harabeleridir. Antik Maya harabeleri aynı zamanda bölgenin en çok ziyaret edilen turistik bölgesi olduğu için etrafta birkaç tane görmeniz işten bile değil. 

Ülkede ilginç yasaklar var:

Kesin bir yasak yok ama nedendir bilinmez Meksika’da bir tuvalete girdiğiniz zaman tuvalet kağıtlarını asla ama asla klozete atmamanız, çöp kutusuna atmanız yönünde sayısız uyarı ile karşılaşırsınız. Yasağa gelirsek; araba sürerken makyaj yaparsanız ya da elektrikli tıraş makinesi kullanırsanız büyük bir para cezası ile karşılaşırsınız. İlk kez 2008 yılında uygulanan bu yasağın nedeni insanların çok fazla kaza yapıyor olması.

Meksika’da mısırın her türlüsüne doyacaksınız:

Amerika kıtasının mısırın anavatanı olduğunu bilmeyen yoktur, Meksika’da ise bu durum daha da gelişmiş durumda. Meksika’da bilinen tam 59 farklı çeşitte mısır yetiştiriliyor. Üstelik bunlar hala geleneksel tarım yöntemleriyle yetiştirildikleri için hiçbiri genetiği değiştirilmiş ürün değil. Tabii bu zengin mısır kültürü ülkenin yemeklerinde de kendine bol bol yer buluyor.

Suç dünyası ile anılsa bile aslında kendine özgü benzersiz bir kültürü olan Kuzey Amerika ülkesi Meksika hakkında bazılarını ilk kez duyduğunuz sıra dışı bilgilerden bahsettik. Şu kartel belasından kurtulsalar da gariban Meksika halkının da bir yüzü gülse artık. 

Kaynak : https://annaeverywhere.com/facts-about-mexico/
5
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
1
1
0