Mercedes-Benz, Tesla'nın Ardından Otonom Sürüşlü Araç Satma İzni Alan İkinci Marka Oldu

1
1
1
0
0
Mercedes-Benz, Tesla'nın en büyük pazarı olan Kaliforniya'da otonom sürüşlü arabalarını satmak veya kiralamak için izin alan ikinci otomobil üreticisi oldu. Lüks otomobil şirketinin SAE Seviye 3 Drive Pilot sistemi, belirli otoyollarda ve belirli koşullarda insan sürücünün aktif kontrolü olmadan çalışabilecek.

Otonom araç teknolojisi, otomotiv sektörünün geleceğini şekillendiren en önemli trendlerden biri. Birçok otomobil üreticisi, araçlarını daha akıllı, güvenli ve verimli hale getirmek için bu alanda yatırım yapıyor. Ancak otonom araçların ticari olarak kullanılabilmesi için bir dizi yasal ve teknik engel aşılması gerekiyor.

Bu bağlamda Tesla'ya büyük bir darbe vuran Mercedes-Benz, Kaliforniya'da otonom sürüşlü arabalarını satmak veya kiralamak için izin alan ilk otomobil üreticisi oldu. Kaliforniya Motorlu Araçlar Dairesi (DMV), lüks otomobil şirketinin SAE Seviye 3 Drive Pilot sisteminin belirli otoyollarda ve belirli koşullarda insan sürücünün aktif kontrolü olmadan çalışabileceğini onayladı.

Mercedes-Benz Drive Pilot sisteminin özellikleri ve kısıtlamaları

Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE), 0 (tamamen manuel) ile 5 (tamamen otonom) arasında değişen altı seviyede otonom sürüş derecesi sistemi tanımlıyor. Seviye 3, koşullu otomasyon olarak tanımlanıyor ve aracın çevresel algılama yeteneklerine sahip olması gereken bir seviye. Bu seviyedeki bir otonom aracın çoğu görevi yerine getirebiliyor olması ancak beklenmedik bir durumda sürücünün devreye girmeye hazır bir mekanizmaya sahip olması gerekiyor

Mercedes-Benz’in yeni Drive Pilot sistemi, barındırdığı çok sayıda sensörün sağladığı farkındalık ile konforlu ve güvenli bir otonom sürüş vaat ediyor. Bu bağlamda otonom araç satma iznini de almış oldular. Ancak bazı şartlara tabi tutuldular.

DMV (Motorlu Taşıtlar Departmanı), iznin şartlarını şöyle sıraladı: Mercedes-Benz Drive Pilot sistemi, sadece belirli otoyollarda gündüz saatlerinde saatte 64 km hızı aşmayacak şekilde çalışabilir. İzin, Drive Pilot sisteminin şehir veya ilçe sokaklarında, inşaat bölgelerinde, yoğun yağmur veya yoğun sis sırasında, su baskını olan yollarda ve Drive Pilot'ın performansını etkileyebilecek hava koşullarında çalıştırılmasını engelliyor. Ayrıca, araç sahiplerinin Drive Pilot sisteminin yeteneklerini açıklayan zorunlu bir videoyu izlemeleri ve teknolojiyi nasıl etkinleştireceklerini ve devre dışı bırakacaklarını öğrenmeleri istendi.

Mercedes-Benz'in bu başarısı, Tesla'ya karşı büyük bir hamle olarak görülüyor. Zira Tesla'nın en büyük pazarı olan Kaliforniya'da otonom araç satışına başlayan ikinci şirket oldu. Mercedes-Benz'in Drive Pilot sistemi, SAE standartlarına göre Tesla'nın Tam Otonom Sürüş (FSD) sisteminden daha gelişmiş bir seviyede bulunuyor. Bakalım rekabet bize ileride neler gösterecek.

Kaynak : https://interestingengineering.com/transportation/mercedes-benz-will-sell-auto-driven-cars-in-california
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0