Mikroçip Krizinin Otomotiv Endüstrisine Maliyeti Açıklandı: 110 Milyar Dolar

8
3
2
0
0
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, hemen her sektörü etkileyen mikroçip krizinin otomotiv endüstrisine olan maliyetini açıkladı. Yenigün'e göre otomotiv sektörü, çip krizi nedeniyle 110 milyar dolar para kaybetti.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yenigün tarafından yapılan açıklamalarda, Türkiye'deki otomotiv üretim sektörünün toparlanmaya başladığı, 2021 yılının verilerinin iyi gittiği, dünyayı etkisi altına alan mikroçip üretim krizinin ne yazık ki bir süre daha devam edeceği ifade edildi.

Haydar Yenigün tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye'deki araç üretimi, 2021 yılının ilk 6 ayında 669 bin 409 adet olarak kayıtlara geçti. Sektördeki büyümenin en azından 3-4 yıl daha devam edeceğini belirten OSD yönetim kurulu başkanı, bunun Türkiye ekonomisi için olumlu olduğunu söylüyor. Ancak sürecin daha da iyileşmesi için mikroçip krizinin bir an önce iyileşmesi gerekiyor.

Mikroçip krizi nedeniyle üretilemeyen araç sayısı 4,9 milyon

Otomobil üretimi

Haydar Yenigün, uluslararası çapta rapor hazırlayan şirketlerden aldıkları verileri de paylaştı. Bu verilerin pek de iç açıcı olmadığını ifade eden Yenigün, krizin kısa ve orta vadede süreceğini belirtti. Hazırlanan raporlara göre mikroçip krizi nedeniyle yalnızca bu yıl üretilemeyen araç sayısının 4 milyon 940 bin civarında olduğunu söyleyen Haydar Yenigün, krizin dünya otomotiv endüstrisine maliyetinin 110 milyar dolar olduğunu açıkladı. Kriz devam ettikçe, maliyet daha da derinleşecek.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün'e göre Türkiye'nin önemli bir sorunu daha var. Avrupa'nın bir süredir konuştuğu karbonsuz üretim meselesinin Türkiye'de hala gündem olmadığını belirten Yenigün, bu konuyla ilgili olarak bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söylüyor. Zira açıklamalara göre Avrupa, üretim sırasında sıfır karbonu sağlayamayan işletmelerle iş yapmayı kesecek ve bu da Türkiye'deki otomotiv endüstrisini sarsacak.

Kaynak : https://www.haberturk.com/2021-traktorcunun-yili-olacak-3130623-ekonomi
8
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
2
0
0