Koronavirüs Aşısı Yüzünden Kavga Çıktı: Moderna, Pfizer ve BioNTech'i 'Kopyacılıkla' Suçladı

21
1
0
0
0
ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, koronavirüs aşısındaki mRNA teknolojisi ile ilgili Pfizer ve BioNTech'i kopyacılıkla suçladı. Pfizer ve BioNTech'ten henüz net bir açıklama gelmedi.

Aralık 2019’da ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı felç eden Sars-COV-2 virüsü kaynaklı COVID-19, geliştirilen aşıların piyasaya acilen sürülmesiyle etkisini büyük oranda yitirdi. Dünyanın pek çok yerinde hayat normal akışına dönmüşken, bugünse dünyanın en büyük iki COVID-19 aşı üreticisi arasında yaşanan bir gerilim gündeme oturdu.

ABD merkezli Moderna, bugünün en çok kullanılan koronavirüs aşısının üretici ortakları Pfizer ve BioNTech’i dava ettiğini açıkladı. Moderna, her iki şirketi de koronavirüs öncesinde kendi geliştirdiği mRNA teknolojisini kopyalamakla suçladı. Moderna’nın iki şirketten ne kadar ceza beklediği henüz belli değilken, dava hem ABD hem de Almanya’da açıldı.

İki farklı suçlamadan dava açıldı:

pfizer biontech moderna

Moderna, söz konusu suçlamada Pfizer ve BioNTech’in iki tür fikri mülkiyeti kopyaladığını öne sürdü. Bunlardan biri, Moderna’nın 2010 yılında geliştirmeye başladığını söylediği, 2015 yılında da ilk insanlı denemelerini yaptığı mRNA yapısıydı. Moderna CEO’su Stephane Bancel, konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu davaları, COVID-19 pandemisinden önceki on yılda öncülük ettiğimiz, yaratmaya milyarlarca dolar yatırım yaptığımız ve patentini aldığımız yenilikçi mRNA teknoloji platformunu korumak için açıyoruz.”

Moderna’nın kopyalamakla suçladığı ikinci fikri mülkiyet ise virüste bulunan ‘spike’ proteininin virüs dışında bir ortamda kodlanmasını içeriyordu.

Pfizer, şu anda açıklama yapamadı:

BBC’nin ulaştığı Pfizer, yasal dosyaların henüz kendilerine ulaşmadığını, dolayısıyla bir yorumda bulunamayacaklarını açıkladı. 

Kaynak : https://www.bbc.com/news/health-62691102
21
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
1
0
0
0