Nintendo Wii ve GameCube Oyunlarını Oynamanızı Sağlayan Dolphin Emülatör'ünün Çıkışı Süresiz Olarak Ertelendi

18
3
1
0
0
Nintendo, PC kullanıcılarının Wii ve GameCube oyunlarını oynamasına izin verecek olan emülatörü Dolphin'in Steam'de yayınlanmasını engellemek için Valve'a DMCA bildirimi gönderdi. Dolphin geliştirme ekibi, emülatörün Steam çıkışının "süresiz olarak ertelendiğini" duyurdu.

Dolphin Emülatörü, Dolphin ekibi tarafından PC oyuncularının Wii ve GameCube oyunlarını yüksek çözünürlükte ve gelişmiş grafiklerle oynamasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir araç olarak geliştiriliyordu. Ancak süreç, Nintendo’nun DMCA hamlesiyle baltalandı.

Dolphin Emulator ekibi, bu yılın başlarında emülatörü Steam üzerinden yayınlamayı planladıklarını duyurmuştu. Bu amaçla Steam'de bir sayfa oluşturmuş ve bloglarında aylar süren bir çalışmanın ardından bu emülatörü kullanıcılara sunmaya başlayacaklarını söylemişlerdi.

Nintendo'dan DMCA hamlesi

nintendo binası

Nintendo, Dolphin'in Steam'de yayınlanmasını engellemek için Valve'a bir DMCA ihtarı gönderdi. DMCA bildiriminde, Dolphin'in "Nintendo'nun fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği" ve "yasal olmayan bir emülatör olduğu iddia edildi.

(Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası olarak Türkçeye çevrilen DMCA, 1998 tarihli bir ABD telif hakkı yasasıdır. Telif hakkıyla korunan eserlere erişimi kontrol etmeye yönelik önlemleri yok sayan teknoloji, cihaz veya hizmetlerin engellemesi amacıyla ortaya çıkmıştır.)

dmca nedir

Valve da bu bildirim üzerine Dolphin'i Steam'den kaldırdı. Dolphin Emülatör ekibi ise web sitelerinde yaptıkları açıklamada, emülatörün Steam sürümünün süresiz olarak ertelendiğini" belirtti. Ekip, konuyla ilgili daha detaylı bir yanıt vereceklerini ve seçeneklerini araştırdıklarını söyledi:

“Dolphin'in Steam sürümünün süresiz olarak ertelendiğini büyük bir hayal kırıklığı ile duyurmak zorundayız. Valve tarafından Nintendo'nun Dolphin'in Steam sayfasına karşı DMCA'yı gerekçe göstererek bir ihtarname yayınladığı ve konu çözülene kadar Dolphin'i Steam'den kaldırdığı konusunda bilgilendirildik. Şu anda seçeneklerimizi araştırıyoruz ve yakın gelecekte daha ayrıntılı bir yanıt vereceğiz.

Bu süre zarfında gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.”

Peki Nintendo neden Valve’a DMCA ihtarı çekti ve bu süreçten sonra ne olacak?

dolphin emulatoru

Valve'a gönderilen ihtar mektubunda DMCA'nın ihlal karşıtı maddelerine atıfta bulunuluyor. Özellikle Dolphin emülatörünün Nintendo'nun izni olmadan kriptografik anahtarları dahil ederek ve ROM'ları çalışma zamanında veya hemen öncesinde deşifre ederek çalıştığı iddia ediliyor. Yani bir nevi oyunlar izinsiz bir şekilde Nintendo’dan alınmış oluyor, ihtar sebebi bu.

DMCA gerekçe gösterilerek bir ihtarname gönderildiği zaman, ihtarnameyi alan taraf (Steam), 10-14 gün beklemek zorunda. Telif hakkı sahibi (Nintendo) bu süre içerisinde ihlalde bulunduğu iddia edilen kişiye dava açarsa, materyal (bu durumda materyal Dolphin Emülatörü) kapalı kalır. Ancak dava açılmazsa, Nintendo ihlalde bulunduğu iddia edilen faaliyeti (emülatörü) yeniden etkinleştirmek veya erişime izin vermek zorundadır.

Yani Dolphin şimdilik Steam’de olmayacak ancak projenin GitHub sayfası ve resmi internet sitesi olaydan etkilenmedi. Ayrıca direkt olarak geliştiricilere yöneltilmiş bir ihtar da yok. Şu anda açılmış dava da olmadığından sadece bekleyip görmek durumundayız.

Kaynak : https://tr.dolphin-emu.org/blog/2023/05/27/dolphin-steam-indefinitely-postponed/?cr=tr
18
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
18
3
1
0
0