Call of Duty Kavgasında Yeni Gelişme: Nintendo ve Microsoft Anlaşması Bir Kandırmaca mı?

6
4
0
0
0
Geçtiğimiz hafta Microsoft'un yaptığı açıklamanın üzerine Birleşik Krallık Piyasa ve Rekabet Kurumu, yaptıkları araştırmada Nintendo Switch'in Call of Duty ve benzeri oyunları açamayacağını belirtti.

Sony ve Microsoft arasındaki Call of Duty kavgası, son aylarda sık sık gündeme gelmiş ve hem Call of Duty oyuncularını hem de Xbox ve PlayStation kullanıcılarını yormuştu. Öte yandan geçtiğimiz hafta Xbox’ın Başkanı Phil Spencer, Avrupa Birliği temsilcileriyle görüşmeden önce bir açıklama yaparak Nintendo ile 10 yıllık bir anlaşma imzaladığını ve Call of Duty başta olmak üzere tüm Xbox ve Activision oyunlarının Nintendo konsollarına geleceğinin müjdesini vermişti.

Ancak Birleşik Krallık Piyasa ve Rekabet Kurumu (CMA), bugün yaptığı bir açıklamada Nintendo Switch’in Call of Duty için fazla güçsüz olduğunu ortaya çıkardı. Yani kısacası oyunun konsolda kasması bir yana hiç açılmayabilir bile.

Microsoft, Nintendo kullanıcılarını kandırdı mı?

CMA, Microsoft’un yaptığı açıklamanın ardından kolları sıvayarak Nintendo Switch’in performansını diğer konsollarla kıyasladı ve güncel Call of Duty oyunları, pek çok Xbox oyunu ve eşdeğer grafiklere sahip oyunların Nintendo Switch konsolunda çalışmanın mümkün olmadığını belirledi.

Araştırma, konsolların işlemci ve GPU performansları baz alınarak yapılmış olsa da yetkililere göre çok küçük hata payları da mevcut. Ancak kesin olan bir şey var ki Call of Duty ve benzeri oyunları Nintendo Switch’te Xbox Series S/X ve PS5’teki kadar performanslı oynamak kesinlikle mümkün değil.

Tabii ki bu da doğal olarak “Microsoft Nintendo kullanıcılarını kandırdı mı?” sorusunu akla getiriyor. Uzmanlara göreyse bunun cevabı hem evet hem de hayır. Çünkü Microsoft, yaptığı açıklamada özellikle Call of Duty’nin geleceği konusunda bir açıklama yapmıyor.

Hatırlarsanız yapılan açıklamada özellikle “Call of Duty gibi Activision oyunlarını” ibaresi yer alıyordu. Yani şirket aslında sadece Activision oyunlarının geleceğini belirtiyordu ve açıklamasında Call of Duty ismini geçirerek heyecan yaratmıştı.

"Xbox oyunlarını Nintendo oyuncularına sunmak için 10 yıllık bağlayıcı bir sözleşme imzaladık. Bu, Xbox oyunlarını ve Call of Duty gibi Activision oyunlarını daha fazla platformda daha fazla oyuncuya ulaştırma taahhüdümüzün sadece bir parçası.”

Tabii ki Microsoft, Birleşik Krallık Piyasa ve Rekabet Kurumu yetkililerini haksız çıkartarak Call of Duty’nin grafiklerinin elden geçirilmiş bir sürümünü Nintendo kullanıcılarına sunabilir. Ancak pek çok Nintendo kullanıcısı şu anda kendini az da olsa kandırılmış hissediyor.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/sorry-microsoft-uk-governments-seen-no-evidence-the-nintendo-switch-can-run-call-of-duty
6
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
4
0
0
0