Nissan Z Proto, Klasik 240Z'ye Modern Çizgiler Getiren Tasarımıyla Tanıtıldı

39
1
1
0
0
Nissan, spor otomobil sevenlerin merakla beklediği yeni otomobili Z Proto'yu resmen tanıttı. Orijinal 240Z'yi referans alan otomobil, dışarıdan retro, içeride ise modern bir otomobil sunuyor.

Nissan’ın popüler spor otomobil serisi Z’nin en modeli olarak karşımıza çıkan Nissan Z Proto, resmi olarak tanıtıldı. Tasarım olarak klasik 240Z modelinin ‘modern’ tasarım çizgileriyle güncellenmiş haline benzeyen yeni Z Proto, henüz prototip aşamasında olsa da otomobil severleri heyecanlandırmaya başlamış durumda.

Araç henüz prototip olduğu için teknik özellikleri hakkında kesinleşmiş detaylar bulunmuyor. Yine de bazı Infiniti otomobillerde de bulunan çift turbolu bir V6 motordan güç alacağını biliyoruz ki bu motor, Infiniti otomobillerde 400 beygir güç ve 475 Nm tork üretiyordu. Nissan Z Pro’nun en büyük takibi olan yeni Toyota Supra’da ise 388 beygir güç üreten bir motor bulunuyordu.

Yeni Nissan Z Proto ve Nissan 240Z

Nissan Z proto

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere yeni Nissan Z Proto, 240Z’de olduğu gibi ince uzun bir gövdeye, öne doğru eğimli bir kaputa ve dikdörtgen şeklinde bir ızgara tasarımına sahip. Yine de araç, bir bütün olarak incelendiğinde oldukça modern tasarım detaylarına sahip.

Dış tarafta hafif de olsa bir retro havaya sahip olan Z Proto, iç mekanda ise tamamıyla modern bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Üç kollu direksiyon simidinin hemen arkasında dijital bir 12,3 inç gösterge paneline sahip olan aracın 9 inçlik bilgi-eğlence ekranının üstünde ise mekanik gösterge panelleri yer alıyor. Aracın prototip versiyonu manuel vites ile tanıtılsa da satışa sunulduğunda otomatik vites seçeneğinin de olacağı ifade edildi.

nissan z proto içi

Nissan, yeni Z Proto için bir çıkış tarihi ya da fiyat açıklamadı ancak aracın 2021 sona ermeden asfaltlara inmesi bekleniyor. Toyota Supra ile sıkı bir rekabet içinde olacak aracın fiyatı konusunda ise tahminler 40 bin dolarlık bir başlangıç fiyatı olacağı yönünde.

Nissan Z Proto fotoğrafları

Nissan Z Proto lansman

Nissan Z Proto ön

Nissan Z Proto arka

Nissan Z Proto yan

Nissan Z Proto sürücü

Nissan Z Proto üstten

Nissan Z Proto pistte önden

Nissan Z Proto pistte arkadan

Kaynak : https://jalopnik.com/the-new-nissan-z-proto-is-pretty-much-exactly-what-i-wa-1845069133
39
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
39
1
1
0
0