• Anasayfa
  • Yaşam
  • Orman Genel Müdür Yardımcısı: Hava Gücümüz İyi

Orman Genel Müdür Yardımcısı: Bizim Hava Gücümüz İyi Ama Destek Vermek İsteyen Ülkeleri Kıramıyoruz

227
94
2
1
1
Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, devam etmekte olan orman yangınlarıyla ilgili son derece çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özkaya'nın açıklamalarındaki en dikkat çekici ifade ise, "Bizim hakikaten hava gücümüz iyi ama bu tür destek vermek isteyen ülkeleri de kıramıyoruz" oldu.

Ülkenin dört bir yanında devam eden yangın söndürme çalışmalarıyla ilgili konuşan Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Türkiye'nin sahip olduğu toplam 45 helikopter ve 3 uçağın yanı sıra yabancı ülkelerden de destek geldiğini ve hala bekledikleri yardım uçakları olduğunu belirtti.

Şu an ülkede bulunan 18 yabancı hava aracının 12 uçak ve 6 helikopterden oluştuğunu, uçaklardan 10'unun ve helikopterlerin ise tamamının bedelsiz olduğunu aktaran Özkaya, "İran 1 uçak ve 2 helikopter ile destek verdi. Azerbaycan 1 helikopter ve 53 araçlık bir kara ekibiyle şu an yangın bölgesine ulaşmak üzere. Ukrayna 3 uçakla destek verdi. Rusya'dan da 5 uçak ve 3 helikopter geldi" şeklinde konuştu.

"AFAD, Avrupa Birliği'nin Sivil Koruma Mekanizması'na üye"

helikopter

Avrupa Birliği'nin 'Sivil Koruma Mekanizması' adında AB'ye üye ülkelerin aidat ödeyerek oluşturdukları bir mekanizması olduğunu, AFAD'ın da buraya AB dışı üye olarak katıldığını ifade eden Özkaya, "Yıllık belirli bir ücret ödüyoruz. Burada bir havuzda para toplanıyor ve ihtiyaç duyan ülkelere, buradan destek veriliyor. Bu bir yardım değil. Kendi hakkımızı, yeri geldiğinde kullanıyoruz. Buna yardım demiyoruz. Bunun adı destektir çünkü hakkımız olanı istiyoruz. Bu çağrıya 4 ülkeden 5 uçaklık öneri geldi" dedi.

Romanya'dan gelen uçağın dolumunun farklı olması sebebiyle Türkiye'nin şartlarını karşılamadığını söyleyen Özkaya, "Romanya'ya bu uçağa ihtiyaç duymadığımızı ileterek teşekkür ettik. Fransa'nınki de amfibik olmadığı ve henüz hazır olmadığı için iptal oldu. Amfibik olanlardan 1'i Hırvatistan ve 2'si İspanya'dan olmak üzere 3 uçak geldi. Hırvatistan uçağı Antalya Gazipaşa'ya indi. İspanya'ya ait 2 uçak ise Dalaman'a indi" ifadelerini kullandı.

Gelen yardım uçaklarının gece uçamadığını da aktaran Özkaya, "Bizim hakikaten hava gücümüz iyi ama bu tür destek vermek isteyen ülkeleri de kıramıyoruz. Bu yardım taleplerini geri çevirmek diplomatik olarak da doğru değil" şeklinde konuştu.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/gundem/turkiyedeki-orman-yanginlarina-6-ulkeden-hava-destegi-geldi/2322992
227
94
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
227
94
2
1
1