Barbie Filminden Fırlamış Gibi Görünen Pembe Pırlanta Yüzük, 814 milyon TL'ye Satıldı

5
2
1
0
0
Barbie Filminden Fırlamış Gibi Görünen Pembe Pırlanta Yüzük, 814 milyon TL'ye Satıldı
En nadir elmaslardan biri olan 10,57 karatlık pembe pırlanta yüzük, çıkarıldığı müzayedede yalnızca 2 dakikada 34,8 milyon dolar (814 milyon TL) teklif alarak satıldı.

Elmas denince çoğumuzun aklına özellikle yılbaşı, 14 Şubat gibi özel günler öncesinde pırlanta yüzük markalarının reklamlarında sık sık karşımıza çıkan mavi-beyaz ışıkla parıldayan kristal yapılar gelir. Peki size Barbie filminden fırlamışçasına pembe pembe ışıldayan elmasların da var olduğunu söylesek?

Bu son derece nadir pembe elmaslardan biri, Botswana'daki Damtshaa madeninde çıkarılan 10,57 karatlık elmastı. O günden bu yana işlenerek şık bir yüzüğe dönüştürülen bu pembe elmas, geçtiğimiz perşembe günü açık artırmaya çıkarıldı ve yalnızca 2 dakikalık sürede 34,8 milyon dolar teklif alarak yeni sahibine kavuştu.

Sadece 2 dakikada 814 milyon TL değer biçildi ama en pahalısı değildi

Haberimizin başında tarih ettiğimiz standart elmaslar, içlerinde bulunan nadir bor elementi nedeniyle mavi-beyaz bir parıltıya sahiptirler. İşin ilginç yanı, 34,8 milyon dolar yani 11 Haziran kuruyla yaklaşık 814 milyon TL paha biçilen bu elmasın pembe renginin tam olarak bilimsel açıklaması yapılamıyor. 

Pembe elmaslar, onlara rengini veren nadir elementlere sahip olmadıklarından rengin atomik seviyede yüksek gerilimden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Her şeye rağmen 34,8 milyon dolarlık yüzüğün bugüne kadarki en pahalı pembe elmas değildi. 2017 yılında satılan 59 karatlık CTF Pembe Yıldız için 71 milyon dolar paha piçilmişti. 

Kaynak : https://www.iflscience.com/most-expensive-pink-diamond-sells-for-record-34-million-in-just-2-minutes-69328
5
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
0
0