PlayStation 4 Bir Diski Kabul Etmediğinde Ne Yapılır?

27
5
3
2
1
Eğer PlayStation 4 cihazınıza disk yerleştirmekte sorun yaşıyorsanız, birden fazla sebebi bulunabilir. Bu sebepler hem donanımsal, hem de yazılımsal olabilir. Ancak hepsinin bir çözümü var.

PlayStation 4 konsolunuz, içerisinde yerleştirdiğiniz diski kabul etmediği zaman bunun birçok sebebi olabilir. Biz de sizler için olası sebepler üzerinde durarak çözüm yollarına göz attık.

Diski temizlemek herkesin aklına gelen bir çözüm olsa da bu işlemi yaparken dikkatli olmalısınız. Diskin yüzeyinde, ilk bakışta görülmesi zor lekeler olabilir. Bu lekeleri kuru bir mikrofiber bezle temizleyebilirsiniz. 

Eğer sorun yaşamaya devam ederseniz, aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

Cihazınızı güvenli modda yeniden başlatın:

 1. Bu işleme başlamadan önce, cihazınızın uyku modunda olmadığından emin olun. Cihazınızın tamamen kapatılmış olması gerekiyor.
 2. Cihazınızı kapattıktan sonra, birkaç saniye güç tuşuna basılı tutun. İlk olarak bir ‘bip’ sesi duyacaksınız. Bu bip sesinden 7 saniye sonra bir bip sesi daha gelecek. Sonrasında tuşu bırakabilirsiniz.
 3. Sonra Dualshock 4 kontrol cihazınızı, USB şarj kablosu aracılığıyla PS4’e bağlayın.
 4. Bu aşamada siyah ekran üzerine sıralanmış seçenekler göreceksiniz. Listeden “PS4’ü Yeniden Başlat” ya da “Sistem Yazılımını Güncelle” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.
 5. Sonrasında cihazınız normal bir şekilde yeniden başlayacaktır.

Manuel çıkarma vidasını sıkın

 • Bu aşamaya geçmeden önce, güvenliğiniz için PlayStation’a bağlı bütün kabloları çıkarmanız gerekmektedir.

PlayStation 4’ün çıktığı günden bu yana farklı modelleri çıktı. Her bir varyasyonda manuel çıkarma vidasına ulaşmanız için farklı yollar izlemeniz gerekiyor.

PS4 CUH-1000 ve CUH-1110:

 1. Öncelikle yavaşça PlayStation’ın sol tarafında bulunan paneli yerinden çıkarın.

 1. Paneli çıkardıktan sonra iki takım hava deliği göreceksiniz. Ön taraftan başlayarak, diğer yuvalarla bağlantısı olmayan bir yuva arayın. Vidayı burada bulabilirsiniz.

 1. Bulduğunuz vidayı sıkın.
 2. Koruyucu paneli yerine geri takın.

PS4 CUH-1200:

 1. Önceki modellerdeki gibi, işleme koruyucu paneli çıkararak başlayın. Panel yaklaşık 7 mm hareket ettikten sonra bir tık sesi gelecektir.

 2. Şimdi sabit diski yerinden sökmeniz gerekiyor. Üzerinde PlayStation simgesi gördüğünüz vidayı, saat yönünün tersine doğru çevirerek çıkarın.

 1. Sabit diski yerinden söktükten sonra, aşağıdaki görselde olduğu gibi manuel çıkarma vidasını göreceksiniz.

 1. Vidayı sıktıktan sonra, çıkardığınız sabit diski ve koruyucu paneli yerlerine geri takıp, sorunu test edebilirsiniz.

PS4 Slim ve PS4 Pro modelleri:

Cihazınızı ters çevirin, PlayStation logosunun üzerindeki yuvarlak deliğe tornavidanızı yerleştirerek çevirin. İşlem bu kadar.

Tüm yaptıklarınıza rağmen sorun çözülmüyorsa, cihazınızı Sony’ye göndermek en doğrusu olacaktır.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/what-do-when-your-playstation-4-wont-accept-disc
27
5
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
27
5
3
2
1