Porsche, 'Elektrikli Formula' Aracını Tanıttı: Rüzgar Kadar Hızlı, Gece Gibi Sessiz...

15
2
1
1
0
Porsche, Formula E'de yarışacak olan yeni elektrikli otomobili 99X'i tanıttı. Yeni yarış aracı, cadde pistlerinde daha iyi performans göstermesi için önceki nesillerden daha küçük ve daha hafif olarak tasarlandı.

Tüm dünyadaki otomobil üreticilerinin, daha yeşil bir gelecek oluşturmak için elektrikli otomobillere yöneldiği bilinen bir gerçek. Bu durum, tüm dünyada oldukça popüler olan motor sporlarını da etkiliyor. İlk yarışı 2014’te başlayan elektrikli araçların yarıştığı, Formula E de belki de bunun en iyi yansıması. Tamamen elektrik gücüyle çalışan araçların yer aldığı bu organizasyon, belli şehirlerde yıllık olarak düzenleniyor.

Şimdi ise bu organizasyonda yer alan takımlardan biri olan Porsche, yepyeni bir aracını tanıttı. Almanya merkezli dev şirket, dokuzuncu sezonun başlamasından önce dün gece 99X isimli özellikleriyle büyük dikkat çeken yeni Formula E aracını bizlerle buluşturdu.

99X, önceki Formula E araçlarından daha küçük, daha hafif ve daha hızlı

Markanın en yeni Formula E otomobili olan 99X’i tanıtarak 2023 sezonunda yeni nesil (Gen3) aracını sergileyen ilk takım oldu. Yeni sezonda kullanılacağı duyurulan Gen3 araçlar, nisan ayında tanıtılmıştı. Bu otomobillerin diğerlerinden daha kısa, daha hafif ve daha güçlü olduğu belirtilmiş, pilotların cadde pistlerinde çok daha iyi bir şekilde mücadele edebileceği aktarılmıştı.

Porsche’nin Formula E’de yer alacak üçüncü arabası 99X de bu tarz bir araç. Şirkete göre otomobil, 850 kilogram ağırlığında. Bu, 99X’in Gen2 araçlardan 100 kilogram daha hafif olduğunu ortaya koyuyor. 470 beygirlik olduğu aktarılan araç, genel olarak bir önceki nesilden daha küçük, daha hafif ve daha güçlü.

Güçteki artışa rağmen verimlilik konusunda da geliştirmeler yapıldığı, enerji geri kazanım sisteminin daha verimli hâle getirildiği de aktarılıyor. Ek olarak 99X’in, daha küçük bir pile sahip olmasına rağmen hücre teknolojisindeki gelişmelerle eskisinden daha fazla kapasiteye sahip olduğunu aktarmak gerek. Yeni Formula E aracı, şu ana kadar 6.000 kilometrelik test sürüşünü de başarılı bir şekilde tamamladı.

Elektrikli yarış araçları geliştirmenin, motor sporları konusunda önemli bir rol oynayan bir şirket için oldukça önemli olduğunu da eklemek gerek. Porsche Motorsport’un başındaki isim Thomas Laudenbarch da yıllar boyunca içten yanmalı motorlu araçlar konusunda tecrübe edindiklerini, şimdi ise elektriklilerde bunu yaptıklarını aktarıyor.

Porsche’den bir diğer yönetici Florian Modlinger ise Gen3 araçların Formula E’yi çok daha iyi hâle getireceğini söylüyor: “Porshce 99X aracımız da dahil olmak üzere yeni nesil GEN3 araçlar, yarışları hayranlar için daha muhteşem hâle getirecek ve Formula E’nin dünya çapındaki popülaritesini daha da artıracaktır.”  

Antonio Felix da Costa ve Pascal Wehrlein tarafından Formula E’de kullanılacak olan bu araç, ilk kez 14 Ocak 2023 tarihinde Meksika’nın başkenti Mexico City’de düzenlenecek olan yeni sezonun ilk ayağında yarışacak.

15
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
2
1
1
0